Yaşam

Bingöl’de valilik destekli Lütfü Türkkan’a tepki mitingi

Bingöl’de Meral Akşener’i PKK’ya destekle suçlayan Tahir Kümran’a küfür eden İYİ Parti milletvekili Lütfü Türkan’ı protesto için miting düzenlendi. 14 yaşındaki kardeşini PKK’nın mayınında kaybetmiş olan Kümran’a destek için Bingöl Şehit Aileleri Derneği’nin düzenlediği mitingin duyurusunu Bingöl Valiliği de Twitter hesabından paylaştı. Mitingde konuşan Köy korucuları derneği genel başkanı: “Lütfü Türkkan dua etsin olay geç duyuldu. Yoksa Bingöl’den sağ çıkmazdı.”

Bingöl’de Bingöl Şehit Aileleri, Gazileri ve İnsan Hakları Derneği (BİŞHAK) tarafından şehitlere saygı mitingi düzenlendi. Dün (6 Kasım) BİŞHAK’ın çağrısının Bingöl Valiliği tarafından da duyurulmasıyla dikkat çeken mitingde İYİ Parti milletvekili Lütfü Türkkan protesto edildi.

Resim
Resim

Bingöl Valiliği mitingin çağrı görselini sosyal medya hesabından paylaşmış fakat daha sonra silmişti.

Anadolu Köy Korucuları ve Şehit Aileleri Konfederasyonu Genel Başkanı Ziya Sözen mitingde yaptığı konuşmada, “Lütfü Türkkan dua etsin olay geç duyuldu. Yoksa Bingöl’den sağ çıkmazdı” dedi.

Sözen konuşmasında Türkkan’a tepki gösteren Tahir Kümran’ın, İYİ Parti’yle ilgili tepkisinin; Meral Akşener’in Selahattin Demirtaş ile kahvaltı söylemiyle ve geçtiğimiz hafta Siirt’te Akşener ile konuşan bir esnafın “Kürdistan” sözcüğünü kullanmasıyla ilgili olduğunu söyledi. Sözen konuşmasının devamında, Bingöl halkının teröre ve siyasi uzantılarına boyun eğmediğini vurgulayarak, Türkkan’a “ettiğin küfürleri milyonlarca defa iade ediyoruz” dedi.

BİŞHAK Başkanı Naim Tan, “İki gün önce ilimizde İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan şehidimizin abisine karşı ağza alınmayacak, mesnetsiz, seviyesiz ve ahlaksızca söylemlerde bulunarak, şehit ailemize hakaret etmiştir. Biz bugün burada Bingöl halkı olarak Bingöl’deki şehit ailemizin nezdinde bütün şehit ailelerimize ve gazilerimize sahip çıkmak, bu ahlaksızca söylemlere karşı tepkimizi ifade etmek ve kınamak üzere bir araya gelmiş bulunmaktayız. Görevi, makamı, mevkisi ne olursa olsun hiç kimse şehit ailelerimize ve gazilerimize hakaret etme hakkına sahip değildir. Şehit ailelerimiz bizlere şehitlerimizin emanetleridir. Biz bu emanetlere gözümüz gibi bakar ve koruruz. Şehit ailemize terbiyesizce söylemlerde bulunan Lütfü Türkkan’ı Bingöl’den bir kez daha kınıyoruz ve lanetliyoruz” dedi.

Kaynak:Serbestiyet

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu