AnalizDünya

Biden’ın Trump’a karşı en büyük zayıflığı: Üniversite mezunu olmayan seçmenler

ABD Başkanı Joe Biden, üniversite diploması olmayan seçmenler (Siyahiler, İspanyol kadınlar, genç seçmenler ve banliyö kadınlarından oluşan büyük bir grup) arasındaki desteği kaybediyor ve Cumhuriyetçi selefi Donald Trump’a karşı göründüğünden çok daha sıkı bir rövanş yaratıyor.

Dört yıllık diploması olmayan seçmenler arasında Biden’ın desteği, 2020 kampanyasındaki bu noktaya kıyasla yüzde 10 puan azaldı, 2020 ve 2024’teki Reuters/Ipsos anketlerine verilen yaklaşık 24.000 kayıtlı seçmenin yanıtının analizi gösteriyor.

Üniversite diploması olmayan Amerikalılar 2020’de beş seçmenden üçünü oluşturuyordu.

Bu düşüşler, ulusal kamuoyu yoklamalarının Biden ile Trump arasında berabere kalan bir yarış olduğunu göstermesine zemin hazırlamaya yardımcı oldu.

Oylama, Perşembe günü New York jürisinin Trump’ı bir porno yıldızına susma parası ödemesini karşılamaya çalışmaktan suçlu bulmasından önce tamamlandı.

Cuma günü tamamlanan ayrı bir Reuters/Ipsos anketi, kayıtlı on Cumhuriyetçi seçmenden birinin bu kararın ardından Trump’a oy verme olasılığının daha düşük olduğunu ortaya çıkardı; bu, yakın bir yarışta fark yaratabilecek bir rakam. Bu anket ayrıca Biden’ın 2020’de bu noktada sahip olduğu 6 puanlık farkın çok altında, yüzde 2 puanlık bir farkla önde olduğunu gösterdi.

Analiz, Biden için birkaç parlak noktanın üniversite mezunu seçmenler veya yılda 100.000 dolardan fazla kazanan hane halkı olduğunu ortaya çıkardı.

Reuters, Mart-Mayıs 2024 döneminde Reuters/Ipsos anketlerinde 8.000’den fazla kayıtlı seçmenin ve 2020’nin aynı döneminde 16.000’den fazla kayıtlı seçmenin yanıtlarına baktı.

Analiz, Biden’a olan inancını kaybeden seçmenlerin topluca Trump’a yönelmediğini ortaya çıkardı. Bunun yerine pek çok kişi, tercihlerinden dolayı hüsrana uğramış ve 5 Kasım seçimlerinde ne yapacaklarından emin olamayarak ellerini havaya kaldırmış gibi görünüyor.

New York Elba’dan 67 yaşındaki Mary Jo McConnell, 2016’da Trump’a ve 2020’de Biden’a destek verdikten sonra her iki partiden de soğudu.

McConnell, “Karşılaştığımız zorlukların üstesinden gelebilecek kapasitede olduğunu düşündüğüm adayları sağlamıyorlar” dedi.

McConnell ve kocası Sosyal Güvenlik yardımlarına güveniyor. İki yıllık bir üniversiteden mezun olmuş, konserve fabrikasında ve tuz madeninde çalışmıştır. Emekliliğinde, fiyatlar hızla yükselirken fazladan para kazanmak için bir çift yarı zamanlı işe girdi. McConnell, Kasım ayında oy kullanmayı planladığını ancak kimi seçeceğine henüz karar vermediğini söyledi.

Reuters’in analizine yanıt olarak Biden’ın kampanyası, ulusal anketlerin yarışa ilişkin eksik bir tablo sunduğunu, çünkü savaş alanı eyaletleri dışındaki seçmenlerin kampanyanın mesajlarını görmediğini söyledi.

Biden kampanyasının anketörü Matt Barreto, “Rekabetçi eyaletlerde son derece odaklanmış durumdayız ve rekabetçi eyaletlerde sosyal yardım, seçmen iletişimi ve kampanya etkinlikleri gerçekleştiriyoruz” dedi. “Ulusal anketler çoğu zaman herhangi bir kampanyanın kaydettiği ilerlemeyi gizler.”

‘KORKUTUCU’

Mayıs ayında yapılan Reuters/Ipsos anketi, Biden’ın onay oranının, seçime beş aydan biraz fazla süre kala başkanlığının en düşük seviyesi olan %36’ya düştüğünü gösterdi.

Ekonomiyle ilgili endişeler, geçmişteki bazı Biden seçmenlerinin en azından Trump’a oy vermeyi düşünmeye hazır olduklarını söylemesine neden oldu.

California Canoga Park’tan 47 yaşındaki Julio Miranda, Biden’ın görev süresi boyunca ev masraflarının arttığını söyledi.

Enflasyon Biden için kalıcı bir zorluk oldu ve ABD Çalışma Bakanlığı’nın tahminlerine göre, 2022’deki zirvesinin dışında olmasına rağmen, göreve geldiğinden bu yana market fiyatları %20’den fazla arttı. Enflasyonu soğutmayı amaçlayan yüksek faiz oranları, araba ve ev gibi satın alımları önemli ölçüde daha pahalı hale getirdi.

Meksika asıllı ve üniversite mezunu olmayan Miranda, “Ev satın almamı unutun” dedi.

Çalıştığı ürün dağıtım işinin yüksek maliyetlerle boğuştuğunu gören Miranda, Biden’ın Demokratlarını ilgisiz gördüğünü söyleyerek, “Orta sınıf insanları kollamıyorlar” dedi.

Reuters Grafikleri

Güney Carolina’nın Charleston kentinde bir spor salonunun sahibi olan 47 yaşındaki Chris Wells, 2020’de Biden’a oy verdi ancak şimdi 81 yaşındaki başkanın yaşı ve fiziksel sağlığı konusunda endişeli.

Wells, 77 yaşındaki Trump’a oy vermeyeceğini söyledi ancak bu, ekonomiye ilişkin endişelerin ortasında Biden’a da oy vereceği anlamına gelmiyor.

Wells, “Bunun ne kadar cesaret kırıcı olduğunu bile bilmiyorsunuz. Korkutucu” dedi. “Ben de yazabilirim” diye şaka yaptı.

Biden 2020 seçimlerini ülke çapında yaklaşık 7 milyon oyla kazandı, ancak eyalet bazında Seçim Kurulu sistemi, ABD başkanlık seçimlerinin Arizona, Georgia ve Wisconsin dahil olmak üzere oldukça rekabetçi yedi eyalette kazanılabileceği ve kaybedilebileceği anlamına geliyor ve Biden bunu kağıt üzerinde taşıdı – ince kenar boşlukları. Bu eyaletlerin Trump’a yönelmesi fazla bir erozyona gerek kalmayacaktır.

Bağımsız olarak yarışan ve birçok ankette çift haneli destek alan Robert F. Kennedy Jr.’ın da konuyu karmaşık hale getirmesi de meseleyi daha da karmaşık hale getiriyor.

Tarafsız bir araştırma grubu olan Inside Elections analistlerinden Jacob Rubashkin, “Biden’ın bu başkanlık yarışında zorlanmasının nedeni, 2020’deki koalisyonu için hayati önem taşıyan seçmenlerin desteğini bir nevi genel anlamda kaybetmesidir” dedi. .

“Her türlü önemli düşüş daha da büyüyecek çünkü en önemli eyaletlerde onu Trump’tan ayıran fark oldukça küçüktü.”

ÇÖKEN KOALİSYON

Reuters, mümkün olduğunca yakın bir karşılaştırma yapabilmek için her iki seçim yılında da Mart başı ile Mayıs ortasını seçti. Mart 2020 itibarıyla Biden, Demokratların baskın başkan adayıydı ve ABD, Kovid-19 salgınına doğru kaymaya başlıyordu.

Bu yılın Mart ayının başından bu yana, Biden’ın üniversite eğitimi olmayan kayıtlı seçmen payı 2020’nin aynı dönemindeki %42’den 10 puan düşüşle %32’ye düştü. Trump’ın üniversite eğitimi olmayan seçmen payı ise 42’den %44’e yükseldi. %.

Bu yıl, üniversite eğitimi olmayan seçmenlerin marjinal olarak daha yüksek bir oranı, üçüncü taraf bir adaya oy verebileceklerini veya hiç oy veremeyeceklerini söylüyor.

Üniversite eğitimi almış seçmenler arasında Biden çok az bir farkla (yüzde bir puan) gerideyken, Trump 3 puan geriledi ve üniversite mezunlarının oranı biraz daha yüksek olup üçüncü parti adayları gözetliyor veya oy vermeyeceklerini söylüyor.

Biden’ın yılda 50.000 dolardan az kazanan hanelerdeki seçmen payı 14 puan düşüşle %33’e gerilerken, Trump 5 puan artışla %40’a yükseldi. 100.000 dolardan fazla kazananlar arasında Trump 4 puan düşüşle %38’e gerilerken, Biden ise 2 puan düşüşle %43’e geriledi.

Reuters Grafikleri

Biden, 2020 zaferinde önemli rol oynayan diğer demografik gruplarda desteğin zayıfladığını gördü.

18-29 yaş arası seçmenler arasında Biden’ın desteği 11 puan düşerek %37’ye geriledi. Trump %30’luk bu demografiyle biraz yükselişte, biraz daha büyük hisseler ise kararsız veya oy vermeyeceğini söylüyor.

Hispanik kadınlar arasında Biden, 2020’deki %58 seviyesinden 19 puan düşüşle %39’a geriledi. 2020’ye kıyasla daha büyük hisseler kararsız olduklarını, oy kullanmayacaklarını veya Trump dahil başka bir adaya yönelmeyeceklerini söylüyor. Biden’ın İspanyol erkekler arasındaki desteği kabaca istikrarlı.

Siyah erkekler ve siyah kadınlar arasında Biden’ın desteği 15 puan düştü.

Banliyö kadınları arasında Biden’ın desteği 7 puan düşüşle %42’ye gerilerken, Trump’ın oranı %34’te kaldı ve 2020’ye kıyasla kadınların daha büyük bir kısmı başka bir adayı seçebilir veya hiç oy kullanmayabilir.

Anket sonuçlarının kesinlik düzeyleri yaklaşık yüzde 2 ile 6 arasında değişiyordu.

TRUMP’A MI DÖNÜYORSUNUZ?

Denver banliyösünde yaşayan 50 yaşındaki emlakçı ve kuaför Amy Buckingham, hayatının büyük bölümünde Demokratlara oy verdikten sonra Trump’a oy vermeye karar verdiğini söyledi.

Evli ve iki çocuklu eşcinsel bir kadın olan Buckingham, “O bir zorba. Ne yapacağı belli değil. Ancak bazı şeyleri o gerçekleştiriyor ve o bir iş adamı” dedi. “Kimse bana bir kutucuğu işaretlememi sağlayamaz. Dışlanmayacağım.”

Biden kampanyasının önündeki zorluk, bu seçmenlerin ilgisini çekmenin bir yolunu bulmak olacak, ancak yardımcılar, görevlerinin, büyüme potansiyeli açısından tükenmeye yakın olabileceğini söyledikleri Trump’ınkinden daha kolay olduğu konusunda ısrar ediyor.

Seçmen duyarlılığını izleyen Demokrat bir firma olan Future Majority’nin başkanı Mark Riddle, “Bize oy verme eğiliminde olan insanlara karşı güçlü bir argüman sunmalıyız ve bu rakamların hareket edeceğini göreceğiz” dedi.

Riddle, “Günün sonunda seçmenler mazeret istemiyor” dedi. “Onlar için ne yapacağınızı görmek istiyorlar.”(Reuters)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu