Politika

Bekir Ağırdan’dan ‘Akşener’ değerlendirmesi: İYİ Parti intihar etti

Bekir Ağırdır, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Altılı Masa’nın adayı olarak Kemal Kılıçdaroğlu’nu desteklemeyeceğini açıklamasına ilişkin olarak “İYİ Parti intihar etti” ifadesini kullandı.

Siyaset Bilimci Bekir Ağırdır, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Altılı Masa’nın aday konusunda Kılıçdaroğlu’nun isminde mutabık kalmasının ardından Akşener’in bunu kabul etmeyip İmamoğlu ve Yavaş’a adaylık çağrısı yağmasını değerlendirdi. 

Bekir Ağırdır, T24’te yaptığı değerlendirmede, “İYİ Parti intihar etti. Her parti için böyle bir liderlik, bir örgütsellik var bir de seçmen profili var. İYİ Parti’nin bu üçü arasında bir doku sorunu vardı. Yani sosyolojik tabanı ile örgütsel dokusu arasında çok bariz bir sorun vardı ve Meral Hanım’ın önündeki en büyük handikap o farkı kapatma ihtiyacıydı” dedi. 

“İYİ Parti’nin sosyolojik tabanı seküler tabanda olan sol fikriyata yakın durmayan, kendilerince milliyetçi ve dindarlığı baskın olmayan ama esas itibariyle yüzü batıya dönük kentli seçmen. Örgütsel dokusu ise MHP’den gelen kitle. Meral Hanım bu örgütsel dokunun aklıyla hareket ediyor olabilir ama o seçmenin bir kısmı Meral Hanım ile hareket etmeyecek. Tayyip Erdoğan’ın karşısında kim var onunla hareket edecek. O seçmenin ez yarısı orada durmayacak. Bu duygu hali bütün siyasi tarzını ele geçiriyorsa o zaman yapacak bir şey yok. Hakikaten intihar etti.”

Akşener’in İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve ABB Başkanı Mansur Yavaş’a adaylık çağrısı yapmasına ilişkin olarak Ağırdır, “Karşılık vermezler. Ekrem Bey’in de Mansur Bey’in de siyasi olarak da yakın olsalar bile bu tavırla ayrılış biçiminde duruşun yanında olmayacaklardır, diye tahmin ediyorum” diye konuştu.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu