Dünya

Akşener’in açıklaması dünya basınında: ‘Muhalefet bölündü’

İYİ Parti lideri Akşener’in Altılı Masa’nın ortak cumhurbaşkanı adayı hakkındaki açıklaması, uluslararası haber ajansları ve haber sitelerinde geniş yer buldu.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Altılı Masa’nın cumhurbaşkanı adayı hakkında bugün yaptığı basın açıklaması dünya basınında da yer buldu.

Reuters haber ajansı, haberi, “Türkiye muhalefeti, seçimde gösterilecek aday sebebiyle bölündü” başlığıyla verdi. Seçimlerin 14 Mayıs’ta yapılmasının planlandığını hatırlatan Reuters, İYİ Parti liderinin mayıs ayındaki seçimlerden önce partisinin ittifaktan çekilebileceği sinyalini verdiğini, “bunun ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı durma konusunda ana muhalefet ittifakını zayıflatabileceğini” kaydetti.

‘MUHALEFET BLOĞU ORTAK ADAY YÜZÜNDEN BÖLÜNDÜ’

Associated Press (AP) haber ajansı, İYİ Parti lideri Meral Akşener’in açıklamasını ‘Türk muhalefeti, ortak aday yüzünden bölündü’ başlığıyla duyurdu. Seçimlerin yaklaştığına işaret eden AP, ‘muhalefet bloğundaki bir bölünmenin Erdoğan için büyük bir ivme anlamına gelebileceğine’ işaret etti. Erdoğan’a desteğin son dönemde ‘zayıf ekonomi ve hükümetinin depremlere müdahalesi sebebiyle zarar gördüğünü’ kaydeden AP, ‘pek çok kişinin Erdoğan’ın şimdiye kadarki en zorlu meydan okuma ile karşı karşıya olduğunu söylediğini’ hatırlattı. 

‘ERDOĞAN KARŞITI İTTİFAK YERLE BİR OLMANIN EŞİĞİNDE’

ABD’nin Bloomberg haber sitesi, ‘Erdoğan karşıtı ittifak, liderlik konusundaki anlaşmazlık sebebiyle yerle bir olmanın eşiğine geldi’ başlıklı haberinde, ‘Türkiye’deki muhalefet bloğu, ortak bir aday üzerinde anlaşmaya varamadı; Erdoğan, muhalefetin uyuşmazlığa düştüğü bir zamanda kontrolde görünüyor” değerlendirmesinde bulundu. Akşener’in adımının ‘üç aydan az bir zaman sonra yapılacak seçimlerde ülkenin en uzun süredir iktidarda olan liderini yerinden etme konusunda elde ettiği nadir şanslardan birine engel olduğunu’ yazan Bloomberg, “Akşener, ittifaktan çekilmese de kamuoyu önünde yaptığı eleştiri ve alternatif aday önerileri, Erdoğan karşıtı kampın çözülmesini gittikçe daha muhtemel kılıyor” dedi.

‘İTTİFAKTAKİ ÇATLAK ERDOĞAN’IN LEHİNE OLABİLİR’

Politico haber sitesi, ‘Türkiye’nin muhalefet koalisyonundaki gerilimler cuma günü kaynayarak taşma noktasına geldi’ diyerek, “Eğer partiler önümüzdeki günlerde hoşnutsuzluklarının üstesinden gelemezse, ittifaktaki çatlak Erdoğan’ın lehine olabilir” yorumunda bulundu. İttifakın karşısındaki temel ikilemin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Altılı Masa’nın ortak cumhurbaşkanı adayı olarak gösterilip gösterilmeyeceği olduğunu hatırlatan Politico, ‘analistlerin, Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan’a gerçek anlamda meydan okuyup okuyamayacağını sorguladığını’ yazdı.

‘AKŞENER’İN KILIÇDAROĞLU’NU REDDİ BAŞARI İHTİMALİNE BİR DARBE’

Fransa’nın France 24 haber sitesi, ‘Türkiye’nin muhalefet ittifakında seçim öncesi çatlak’ başlıklı haberinde, ‘muhalefet ittifakının liderlerinden birinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı ortak adaya onay vermemesi sebebiyle muhalefet ittifakında çatlak olduğunu’ yazdı. Konuyu AFP’ye değerlendiren siyasi risk analisti Anthony Skinner, konuyla ilgili yorumunda, “Akşener’in Kılıçdaroğlu’nu reddetmesi, muhalefetin seçim başarısı ihtimaline önemli bir darbe teşkil ediyor. Akşener, Erdoğan’a tabakta bir hediye sundu” dedi. Skinner, “Kazanma şanslarını artırmak için muhalefetin farklılıklarını – en azından geçici olarak – bir kenara bırakması ve mevcut [cumhurbaşkanına] meydan okumak için son derece yakın çalışması gerekiyor” değerlendirmesini yaptı. 

‘MUHALEFETTEKİ ÇATLAK, ERDOĞAN’A DESTEK’

İngiltere’nin Financial Times (FT) gazetesi, konuyla ilgili haberinde, ‘Türkiye’nin muhalefet ittifakındaki çatlağın Erdoğan’a bir destek anlamına geleceğine’ işaret etti. Genel seçimlerden iki ay önce yapılan açıklamanın ‘muhalefetin Erdoğan’ı yenme konusundaki ortak iddiasını kaosa sürüklediğini’ yazan FT, Erdoğan’ın 20 yıldır iktidarda olduğunu hatırlatarak, enflasyon ve Maraş merkezli depremlere atıfla, ‘Erdoğan’ın en zorlu seçim sınavlarından biriyle karşı karşıya olduğu’ değerlendirmesinde bulundu. 

‘ERDOĞAN’IN KARŞISINA ÇIKACAK RAKİP KONUSUNDA ANLAŞAMADILAR’

Al-Monitor haber sitesi, İYİ Parti liderinin açıklamasını “Türkiye’nin muhalefet ittifakı çatladı, Erdoğan’ın karşısına çıkaracağı rakip üzerine anlaşmaya varamadı” başlıklı haberiyle duyurdu. Akşener’in bugün yaptığı açıklamada ‘muhalefetin adayı olarak Kemal Kılıçdaroğlu’na destek vermediğini’ kaydeden Al-Monitor, “Akşener, aynı zamanda muhalefet bloğundan ayrılabileceğinin sinyalini verdi” dedi.

Haberinde Akşener’in sözlerine yer veren Al-Monitor, ‘İYİ Parti’nin Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu’nun aday gösterilmesi için bastırdığını’ yazdı. 

‘MUHALEFET İTTİFAKI CUMHURBAŞKANI ADAYI SEBEBİYLE BÖLÜNDÜ’

Middle East Eye (MEE) haber sitesi de konuyla ilgili haberini ‘Muhalefet ittifakı, cumhurbaşkanı adayı sebebiyle bölündü’ başlığıyla verdi. İYİ Parti lideri Meral Akşener’in ‘Altılı Masa halkın iradesini temsil etmiyor’ sözlerine vurgu yapan MEE, Akşener’in adaylık için Yavaş ve İmamoğlu’na işaret ettiğini yazdı.

‘ERDOĞAN’A AZALAN DESTEKTEN YARARLANABİLECEKLER Mİ?’

Al Jazeera haber sitesi, İYİ Parti lideri Meral Akşener’in açıklamasını ‘Akşener, cumhurbaşkanı adayını reddettiği için Türkiye muhalefeti bölündü’ başlıklı haberiyle duyurdu. Al Jazeera, haberinde, “İYİ Parti lideri, ana muhalefet Cumhuriyet Halk Partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığını reddetti” ifadelerine yer verdi. Meral Akşener’in aday olmaları için Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’a çağrıda bulunduğunu hatırlatan Al Jazeera, iki ismin son yerel seçimlerdeki başarısına dikkat çekti.

Al Jazeera, “Fakat muhalefet ittifakındaki anlaşmazlık, anketlerde görülen Erdoğan’ın azalan popülaritesinden yararlanabilme kabiliyetini şüpheye düşürdü” yorumunda bulundu.

‘İYİ PARTİ İTTİFAKTAN ÇEKİLEBİLECEĞİNİN SİNYALİNİ VERDİ’

Şarkul Avsat haber sitesinin İngilizce versiyonu da haberi ‘İYİ Parti, muhalefet ittifakından çekilebileceği sinyalini verdi’ başlığıyla duyurdu. İİY Parti Genel Başkanı Akşener’e ‘milliyetçi İYİ Parti’nin lideri’ sözleriyle atıfta bulunan Şarkul Avsat, ittifaktaki diğer beş partinin Kemal Kılıçdaroğlu ismi üzerinde anlaşmaya vardığını, Akşener’in ise İmamoğlu ve Yavaş’a aday olma konusunda çağrıda bulunduğunu hatırlattı. 

‘ERDOĞAN’A MUHTEMELEN DEVASA BİR AVANTAJ SAĞLADILAR’

ABD’nin The Wall Street Journal gazetesinin İstanbul muhabiri Jared Malsin de Twitter hesabından paylaştığı mesajda, “Türkiye’nin muhalefet koalisyonu çatlıyor. Bu durum Erdoğan’a mayısta düzenlenmesi beklenen seçimlerde devasa bir avantaj sağlıyor olabilir” dedi. The Economist’in Türkiye muhabiri Piotr Zalewski ise sosyal medya hesabından “Türkiye muhalefetindeki çatlaklar bir süredir görülüyordu. Bu çatlaklar şimdi açık bir ayrışmaya dönüştü” değerlendirmesini yaptı.(GAZETE DUVAR)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu