Makaleler

Barış Pehlivan’dan Diyarbakır’daki Zerya Kuyumculuk davasında Süleyman Soylu ayrıntısı

Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan, Diyarbakır’da Zerya Kuyumculuk sahiplerinin altınları alıp kaçtığı olayla ilgili dosyaya dikkati çektiği bugünkü yazısında, dönemin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun soruşturmaya yön vermeye çalıştığı iddiaları olduğunu yazdı.

Pehlivan, “Kayıp altın dosyasında garip işler” başlıklı yazısında, dönemin İçişleri Bakanı Soylu’nun Diyarbakır’a gidip Zerya Kuyumculuk’a varlığını emanet edenlerden biri olan valinin makamında soruşturmaya yön verdiği iddialarının konuşulduğundan bahseden Pehlivan Pehlivan, müştekilerden Bilan Söylemez’in avukatının “İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Diyarbakır’a geldiğini, bu konuda valilikte bir masa kurduğunu ve devletin yıpranmaması adına birilerinin isimlerinin karıştırılmaması için çaba gösterildiğini düşünüyoruz” sözlerini aktardı.

Pehlivan,dördüncü yılına giren bu dava için hazırlanan 140 sayfalık raporda muallakta kalan tespitleri şöyle yazıyor:

– Müştekilerin beyanlarına göre sanıklara verilen altın ve döviz miktarının suç tarihindeki değeri 37 milyon 126 bin 100 lira 54 kuruş.

– Söz konusu altın ve para trafiği banka üzerinden yapılmadığı için, müştekilerin zararı tam olarak tespit edilemedi. Zira dosya kapsamında altın ve para alışverişine ilişkin “bilgi fişi”, “kartvizit”, “kâğıt” şeklinde belgelerin doğruluğu anlaşılamadı.

– Sanıklar müştekileri aldattıysa nitelikli dolandırıcılık, hile yapmadılarsa güveni kötüye kullanma söz konusu. (Halbuki mağdurlar bir “suç örgütünden” bahsediyor.)

– Sanıkların banka hesaplarındaki paraların tamamının çekilmesi, işyerindeki altın ve paranın alınarak, bilgisayar da dahil olmak üzere valize konulup işyerinden ayrılma eylemi kastın belirlenmesinde dikkate alınabilir.

Şüphelerin giderilmediği Zerya Kuyumculuk davasında sona yaklaşılıyor. Yakın zamanda savcının esas hakkında mütalaasını vermesi bekleniyor. İki kişinin tutuklu, tahliye edilen bir ortağın ise kayıp olduğu davanın yeni duruşması 10 Haziran’da görülecek. 

Yazının tamamı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu