Analiz

ATV dizisinde Kürdistan Bölgesi ve Kürtlere hakaret

ATV’de yayınlanan “Yanlız Kurt” adlı dizinin bu haftaki bölümünde, Kürdistan Bölgesi’nin siyasi statüsünü hedef alan ve Kürtlere hakaret içeren sahnelere yer verildi. 

Turkuvaz Medya’nın sahibi olduğu ATV’de yayınlanan “Yalnız Kurt” adlı dizinin 3 Haziran cuma günü yayınlanan bölümünde Kürdistan Bölgesi ve Kürtlere yönelik hayali, küçümseyici ve aşağılayıcı sözler yer aldı.

Türkiye’de mafyayı aklayan, derin devlet ve kirli yapılanmaları izleyiciye sevdirmeye ve meşrulaştırmaya çalışan senaryoları ile tanınan Osman Sınav”ın yazdığı dizi, sözde harita üzerinde ülkelerin sınırlarını değiştiren küresel emperyal güç Golyat’a karşı hayali Türk mafya bireylerinin verildiği mücadeleyi konu alıyor.

Dizideki bir sahnede, Kürdistan Bölgesi’nde, yasadışı yollarla “Nizamettin Köz” adında bir iş insanının peşine düştüğü için yakalanan “Viking-Tekin Giritli” adlı karakterin mahkemeye çıkarılması canlandırılmaya çalışıldı.

Tamamıyla gerçekten yoksun, Kürdistan’daki yargılama sistemiyle alakası olmayan, Kürdistan bayrağı ve Başkan Mesud Barzani’nin posteri gibi Kürtler için sembol olan ve büyük değer taşıyan öğeler kullanılan sahnede, Tekin Giritli karakteri mahkemeye hakaret ediyor.

Kurulan mahkeme sahnesinde ‘Kürdistan Bayrağı’ ve Mesud Barzani’nin posteri kullanılırken, Tekin Giritli karakterinin mahkemeye hakaret ettiği görülüyor. Bölgesel statüyü hiçe sayan “Tekin Giritli”, bölgedeki etnik ve dini yapıların da Kürtlere karşı olduğunu iddia ediyor ve “Kürtler devlet olamaz”, “Kerkük ve Musul Türklerindir” şeklinde ifadeler kullanıyor.

Aynı dizi geçtiğimiz hafta ise PKK’nin kuruluşunu anlatan bir sahneye yer tartışmalara neden olmuştu. konu sosyal medyada gündem olmuştu.

Kürdistan Bölgesel Yönetimi veya Irak Kürdistan Bölgesi 11 Mart 1970’de kurulan yaklaşık 40.000 km² den oluşan; Batı’da Suriye’ye, Doğu’da İran’a ve Kuzey’de Türkiye’ye komşu olan Irak Federasyonu’na bağlı Anayasal düzeyde varlığı olan özerk bir bölgedir. Bölgesel Yönetiminin Başkenti Erbil’dir (yerel dilde Hewler). Resmî dilleri Kürtçe ve Arapçadır.

Yukarıdaki veriler resmi veriler olup Irak Kürdistan Bölgesi’nin resmi bilgileridir. Hal böyle iken resmen var olmasına rağmen Türkiye’deki bir çok medyanın ”Kuzey Irak yönetimi”diyerek bahsedildiği Kürdistan Bölgesi şimdide dizilerde ”Kürtler devlet olmaz, Kerkük ve Musul Kürtlerindir gibi konuşmalar kabul edilir olmadığı gibi Kürdistan bayrağı ve Başkan Mesud Barzani’nin posteri gibi Kürtler için sembol olan ve büyük değer taşıyan öğeler kullanılan sahnelerin olması hiç ama hiç kabul edilir gibi değil. Bütün bu sahneler neye kime amaç gösterilmiş bilinmez ama dizide olsa filmde olsa hiç hoş değil bilesiniz

Haber/Analîz

Kuzey24

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu