Politika

AKP’den ayrılan Abdullah Atik Diyarbakır CHP İl Başkanı seçildi

CHP Diyarbakır Olağanüstü İl Kongresi gerçekleşti. AK Parti’den CHP’ye geçen Abdullah Atik, il başkanı seçildi.

Demirok Tesislerinde gerçekleşen CHP Diyarbakır Olağanüstü İl Kongresi’ne CHP milletvekili Orhan Sümer, CHP Parti Meclisi Üyesi Nevaf Bilek, İl başkan adayları Abdullah Atik, Sertaç Eker, parti delegeleri ve misafirler katıldı.

Olağanüstü kongrede il başkanlığı için AK Parti’den CHP’ye geçen Abdullah Atik ve Sertaç Eke iki liste ile yarıştı.

Divan başkanlığını milletvekili Orhan Sümer’in yaptığı kongrede adaylar blok liste ile seçime katıldı.

Oy verme işleminin ardından saat 17.00’de sandık açıldı. Abdullah Atik ve listesi 49 oy, Sertaç Eke ve listesi ise 20 oy aldı. Bu sonuçla Abdullah Atik, bir süredir kayyımla yönetilen CHP Diyarbakır İl Başkanlığına seçildi.

İlBaşkanı seçilen Atik yaptığı açıklamada, “Bu ülkede en çok acıyı Kürtler çekti. Biz onların öncüleriyiz. Allah izin veri de göreve gelirsek bu millet için elimizden geleni yapacağız. Bu davayı, bu huzursuzluğu bu ülkede bitireceğiz” dedi.

10 Mart’ta Diyarbakır’a gelen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Abdullah Atik ve 567 üyeye parti rozetini törenle takmıştı. Atik’in yıllarca AK Parti’de siyaset yaptıktan sonra CHP’ye geçmesi ilgiyle karşılanmıştı.

Ne olmuştu?

Ankara 9. Sulh Hukuk Mahkemesi temmuz ayında, CHP Diyarbakır İl Başkanlığı’na kayyum atanmasına ve heyetin yasal sürede kongre yapmasına karar vermişti.

Zamanında kongre yapılmadığı gerekçesiyle açılan davada CHP Diyarbakır İl Başkanı Gönül Özel’in yerine Muzaffer Değer, Behçet Gezer, Mehmet Beşir İpekçi, Devrim Budak ve Süleyman Berberoğlu kayyum olarak atanmıştı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu