Politika

Nevaf Bilek: ‘Diyarbakır, Kürdistan’da Türkiye’de önemli tarihi bir şehrimiz’

Kayyum atandıktan sonra düzenlenen CHP Diyarbakır Olağanüstü Kongresi bugün gerçekleştiriliyor.

İki ay önce Ankara 9. Sulh Hukuk Mahkemesi, zamanında kongre yapılmadığı gerekçesiyle açılan davada CHP Diyarbakır İl Başkanlığı’na kayyum atanmasına ve heyetin yasal sürede kongre yapmasına karar vermişti.

CHP Diyarbakır Olağanüstü İl Kongresi Demirok Tesisleri’nde bugün başladı.

75 delegenin oy kullanacağı kongrede AK Parti’den CHP’ye geçen Abdullah Atik ve Av. Sertaç Eke yarışıyor.

Rûdaw’ın aktardığına göre, görüşlerini dile getiren CHP Parti Meclisi Üyesi Nevaf Bilek, kongreyi ve son dönemdeki güncel gelişmeleri değerlendirdi.

“Hangi liste seçilirse seçilsin destekleyeceğiz”

Bilek, şunları kaydetti:

“Şu anda iki listemiz bulunuyor. Seçim sonucunun hayırlı olmasını diliyoruz. Diyarbakır, Kürdistan’da Türkiye’de önemli tarihi bir şehrimiz. Büyük bir şehrimiz. Ben de aslen Siirt’liyim ve Diyarbakır’ı iyi tanıyorum.

Partilerde bazen insanlar ihraç edilebiliyor. Ama onlar da bizim arkadaşlarımız, dostlarımız. Bazen gerginlikler olabiliyor.

Hangi liste seçilirse seçilsin destekleyeceğiz, demokrasilerde böyledir.

“Biz aslımızı kaybetmeyiz. Kürdistan Bölgesi heyetinde ben de vardım.

Bizim bir projemiz var: Ortadoğu Barış ve İşbirliği Teşkilatı OBİT. Sayın Neçirvan Barzani ‘Biz de Güney Kürdistan olarak OBİT’in içinde miyiz değil miyiz’ diye sordu. Sayın Oğuz Kaan Salıcı da biz de Türkiye olarak Kürt sorunu için yardımda bulunacağız dedi. Bu sorun Irak, Türkiye sorunu değil bu uluslararası bir sorun.

Anadilde eğitim açısından İstanbul, Mersin gibi bizim büyükşehir belediyelerinde eğitim veriliyor. Anadilde eğitim için anayasa değişikliği gerekiyor.  

Anadilde eğitim bir insani haktır. CHP’nin iktidar olması durumunda da gerekli adım atılacak.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu