Connect with us

Analiz

AKP, Öcalan ve HDP gerçeği !

Zaman zaman Türkiye de devlet ve PKK ilişkileri gündeme gelir tartışılır. Ancak PKKnin devletle olan ilişkileri genellikle belirli Kürt çevrelerin ce kabulenmez. Özellikle PKKğye yakın çevreler bunu kabulenmekten kaçınırlar. Ama gerçekler farklıdır. Türkiye ve Kürdistan da “Barış Süreci” diye bir dönem yaşandı. Bu dönem PKKnin en çok güçlendiği bir dönem olarak ta qabul edilir.

PKK eksenin de siyaset yapan legal partiler her zaman olmuştur. Bu gerçeği inkar etmek hiç bir şey değiştirmez. PKK/HDP/DBP/DTK gibi parti ve kuruluşlar PKK ekseninde sıyaset yaper hatta yapılanmalarına da PKK karar verir. Sözde “Barış Sürecin”de, bir çok şey tartışıldı , ama bir yanı da hep karanlıkta kaldı. Konuyla ilgili arasıra HDP için de siyaset yapan bazı siyasiler konuştu. Ama hiç kimse konunun özüne inmedi sağlıklı bilgi vermediler. Belki de herkes bir yanıyla bu günahın bir aktörü olmuşlardır.

Altan Tan HDP eski milletvekili konuyla ilgili,Tele 1 de gazeteci Enver Ayseverin sorularını yanıtla dı.

Altan Tan: 1984-1985 yılları arasında yaklaşık 1 yıl Ankara Keçiören Belediyesi’nde Başkan yardımcılığı görevinde bulundu. 1990-1991 yıllarında Refah Partisi MKY’da görev yaptı. Aydın Menderes‘in liderliğinde 1993 yılında kurulan Büyük Değişim Partisi‘nin kurucu üyesi olan Tan, bu partinin Genel İdare Kurulu Üyeliğine seçildi. BDP’nin kendini feshetmesinden sonra Menderes’le birlikte Demokrat Parti‘ye geçen Altan Tan 16 Ocak 1994 tarihinde Demokrat Parti Genel İdare Kurulu üyeliğine seçildi. 29 Temmuz 1995 tarihinde yapılan kongreyle yeniden GİK Üyeliğine seçilen Tan, Menderes’in Refah Partisi’ne katılımından sonra siyasete ara verdi. 2000 yılında siyasete yeniden dönen Altan Tan 2000-2002 yıllarında HADEP Parti Meclisi’nde görev yaptı.

Altan Tan Kandil de

12 Haziran 2011 tarihinde yapılan 24. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloğu Diyarbakır milletvekili adayı olmuş ve seçilmiştir. Türkiye-Angola Parlamentolararası Dostluk Grubu üyesidir. 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi‘den Diyarbakır milletvekili adayı olmuş ve seçilmiştir. 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde yine aynı partiden Diyarbakır milletvekili adayı olmuş ve seçilmiştir. 2018 yılında Halkların Demokratik Partisi‘nden istifa etmiştir. 2018 genel seçimlerinde Saadet Partisi‘nden İstanbul 3. bölge adayı oldu[2], ancak seçilemedi.

Tan HDP miletvekili

Yeni ZeminSözleşme dergileri ile DemokrasiYeni GündemYeni ŞafakZamanÖzgür PolitikaÖzgün DuruşStar gazetesinde yazıları yayınlandı.

Devamı…