Kültür & Sanat

55 Eleştirmene Göre 2024 Cannes Film Festivali’nin En İyi Filmleri

Her yıl Cannes Film Festivali’ndeki en iyi filmlerle ilgili eleştirmen anketinde, IndieWire’ın anketine katılan eleştirmenlerin, Greta Gerwig’in jürisiyle verdiği ödüllerle aynı fikirde olmaması olağan bir durum. Cannes 2024 için durum böyle olmadı. Beş kıtayı temsil eden 55 eleştirmen tarafından seçilen festivalin en iyi filmleri arasında, yapılan ankette Sean Baker’ın Altın Palmiye ödülünü de kazanan “Anora” filmi birinci sırada yer aldı.

Geçtiğimiz yıl Jonathan Glazer’ın “The Zone of Interest” adlı filmi, Justine Triet’nin “Anatomy of a Fall” adlı Altın Palmiye sonucundan farklı olarak yapılan ankette zirvede yer aldı. “The Zone of Interest” için yapılan ankette seçmenlerin heyecanı çok daha güçlüydü. En iyi film dalında oyların neredeyse yarısını aldı . Başrolünü Mikey Madison’ın paylaştığı “ Anora ”, bu kez en iyi film dalında toplam oyların yaklaşık dörtte birini aldı (55 eleştirmenden 13 oy) ve Mohammad Rasoulof’un “Kutsal İncirin Tohumu” filmi, sıralamada sadece iki oy gerisinde kaldı . Payal Kapadia’nın “All We Imagine as Light” ve Jacques Audiard’ın “Emilia Perez” adlı eserleri dokuz oy alarak üçüncü sırayı aldılar.

Miguel Gomes’in “Grand Tour”u ve Coralie Fargeat’ın “The Substance”ı En İyi Film dalında en üst sıradaki grubu tamamladı ve başka yerlerde ek ödüller kazandı.

İlginçtir ki “The Substance”, Cannes kapanış töreni ödüllerinde festival jürisi tarafından En İyi Senaryo ödülü almasına rağmen En İyi Senaryo kategorisinde bile yer alamadı. Bunun yerine Sean Baker, ankette hem En İyi Senaryo hem de En İyi Yönetmenin yanı sıra En İyi Film birinciliğini alırken, Fargeat En İyi Yönetmen dalında ikinci sırada yer aldı. Şöhret, güzellik ve gençlik politikalarına dair tüyler ürpertici hayalleri, tarzı ve unutulmaz canlılığıyla övgüyle karşılandı.

Rasoulof’un “Kutsal İncirin Tohumu” da En İyi Senaryo kategorisinde ikinci oldu, ancak En İyi Yönetmen ödülünde yer alamadı. Bu, yıllardır bu ankette görülen ilgi çekici bir olgudur: Oy veren eleştirmenler, bir senaryoyu bir filmin diğer biçimsel niteliklerinden ayırma konusunda oldukça yeteneklidir. Dolayısıyla Gabriel Sherman’ın “The Apprentice” senaryosu buradaki En İyi Senaryo listesinde yer alırken, filmin kendisi başka hiçbir kategoride yer almıyor.

Bu seferki alışılmadık derecede yüksek sayıda bağ, en azından “Anora” ve “Kutsal İncirin Tohumu”nun ötesine bakıldığında, aşağıdaki kategorilerde göreceli bir fikir birliği eksikliğine işaret ediyor.

Ayrıca IndieWire geçen yıl ilk kez eleştirmenlerden Cannes’da En İyi İlk Film’i seçmelerini istedi. 2023’te Ramata-Toulaye Sy’nin “Banel and Adama” ve Molly Manning Walker’ın “How to Have Sex” filmlerini seçtiler. Bu kez, Renate Reinsve’nin başrolde olduğu, Halfdan Ullmann Tøndel imzalı “Armand” filmi büyük beğeni topladı.

IndieWire’ın tüm sonuçları şöyle:

En İyi Film

1. “Anora,” Sean Baker

2. “Kutsal İncirin Tohumu,” Mohammad Rasoulof

(kravat) 3. “Işık Olarak Hayal Ettiğimiz Her Şey,” Payal Kapadia

(kravat) 3. “Emilia Perez,” Jacques Audiard

(kravat ) ) 5. “Büyük Tur,” Miguel Gomes

(berabere) 5. “Madde,” Coralie Fargeat

En İyi Senaryo

1. “Anora,” Sean Baker

2. “Kutsal İncirin Tohumu,” Mohammad Rasoulof

(kravat) 3. “Işık Olarak Hayal Ettiğimiz Her Şey,” Payal Kapadia

(kravat) 3. “Çırak,” Gabriel Sherman

(kravat ) ) 3. “Büyük Tur”, Telmo Churro, Maureen Fazendeiro, Miguel Gomes, Mariana Ricardo

(berabere) 3. “Nezaket Çeşitleri,” Yorgos Lanthimos, Efthimis Filippou

En İyi Yönetmen

1. “Anora”, Sean Baker

2. “The Substance”, Coralie Fargeat

(berabere) 3. “Emilia Perez”, Jacques Audiard

(berabere) 3. “Grand Tour”, Miguel Gomes

En İyi İlk Film

“Armand,” Halfdan Ullmann Tøndel

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu