Ortadoğu

5 milyon mayın Irak’ın Kürdistan bölgesinde yaşayanların hayatını tehdit ediyor

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi , ülkenin son on yılda tanık olduğu savaşlardan  arta kalan 5 milyondan fazla mayın olduğunu, bunların özellikle sınır bölgelerindeki şehir ve köylerde yaşayanların hayatını tehdit ettiğini ortaya koydu.

Kürdistan Bölgesel Hükümeti Mayın Eylem Vakfı , Uluslararası Mayın Farkındalık Günü vesilesiyle yaptığı açıklamada, “1992’den bu yana kaydedilen mayın ve patlayıcı mühimmat kurbanlarının sayısı, ölü ve engelli dahil 13.500’ü aştı ve beş milyondan fazla mayınlar günlük yaşamı engelliyor.” Mayınlarla kirlenen alan 776 kilometrekare olduğunu açıkladı.

Açıklamada, “Kürdistan bölgesinin mayınların çıkarılması ve savaş kalıntılarının bertaraf edilmesi için aralıksız operasyonlara tanık olduğu ve başta Mayın Danışma Grubu (MAG) olmak üzere uluslararası kuruluşların bu alanda bölgesel hükümetle koordineli olarak çalıştıkları” belirtildi.

Bölgedeki mayınları bertaraf etmek için resmi makam olarak 2004 yılında kurulan kurum, “mayınların yayılmasının geçtiğimiz yüzyılın seksenli yıllarında İran-Irak savaşına sahne olan sınır bölgelerinde yoğunlaştığını, bölgenin derinliklerindeki diğer alanlara ek olarak.”

Tüm vatandaşları güvenliklerini sağlamak için mayın içerdiği bilinen alanlara yaklaşmamaya çağırdı ve “Kürdistan bölgesindeki tüm kara mayınlarını temizlemenin çok maliyetli bir mesele olduğunu ve bölgesel hükümetin bunu tek başına yapamayacağını” vurguladı.

Birleşmiş Milletler, patlamamış savaş kalıntılarıyla birlikte mayınların sivillerin güvenliği ve sağlığı üzerinde oluşturduğu tehdidi vurgulamak ve aynı zamanda sosyal çevreyi engellemek için her yıl 4 Nisan’ı mayın tehlikesine karşı Uluslararası Farkındalık Günü ilan etti.

Süleymaniye şehrinde bir çevre aktivisti şöyle diyor; Irak’ın Kürdistan bölgesindeki ikinci en büyük şehir olan Bahjat Ali, Al-Araby Al-Jadeed’e “savaş kalıntılarının ve mayınların imha edilmesi programında ve Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği tarafından sağlanan fonlarda büyük bir yolsuzluk var” dedi. Yolsuzluk olmasaydı, Birlik ve Amerika Birleşik Devletleri son yirmi yılda krizi çözmek için yeterli olurdu.”

UNICEF’te, mayınların ve savaş kalıntılarının Iraklı çocukların yaşamları üzerindeki tehlikeleri konusunda uyardı.

Mayınların yoğun olduğu İran ve Türkiye ile olan köy ve sınır bölgelerinde yaşayanlar ve bazı insanlar mayınları vurmak gibi ilkel yollarla mayınları temizlemek için gönüllü olmaya başladılar ve mayın tarlaları ve alanlar için uyarı levhaları eksikliğinden tehlikeli bir durum söz konusu.

Dohuk’taki Kürdistan Demokrat Partisi’nin bir üyesi olan Avat Ali, Al-Araby Al-Jadeed’e “mayın alanlarının çoğunluğunun PKK militanlarının etkisi altında olduğunu ve Kürt muhalefet partilerinin İran ve Türkiye ile sınır bölgelerinde bulunduğunu söyledi. Bu alanların çoğu, bölgesel yönetimin kontrolü dışında kabul edilir, merkezi hükümet, mayın temizleme programına dahil etmek için üzerinde kontrol sağlama sorumluluğunu taşır.”

Geçen yıl Erbil’deki İnsan Hakları Komisyonu, Kürdistan İşçi Partisi’nin (PKK) militanlarını kendi bölgelerine mayın döşeyerek vatandaşların hayatını tehdit etmekle suçladığını PKK’nin silahlı adamlarının haritaları olduğu için mayın ve bombaların kaldırılmasını istedik ama sonuç alamadık açıklamasını yapmıştı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu