Ortadoğu

Suriye rejimi ve Rus güçleri,İdlib’deki saldırıları artırdı

Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib sakinleri, rejim ve muhalefetin askeri faaliyetlerini artırdığı cephelerde askeri bir tırmanıştan korkuyor.

Suriye hükümet güçleri ile muhalif savaşçılar arasındaki çatışmalar, son zamanlarda her iki tarafın da askeri hareketler yaptığı ve birliklerini yeniden konuşlandırdığı Suriye’nin kuzeybatıdaki İdlib ilinde yoğunlaştı  . Bu arada Rus uçakları, hükümet güçlerini desteklemek için hava saldırılarını artırdı.

 Artış, 24 Şubat’ta Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından Mart ayında yaşanan göreceli sakinliğin ardından geldi  .

4 Nisan’da Suriye rejiminin İdlib’in kuzeydoğusundaki Maaret al-Naasan köyüne topçu ateşi açması sonucu 4 çocuk hayatını kaybetmişti. Beyaz Baretliler olarak bilinen Suriye Sivil Savunmasına göre , çocuklar Maarat al-Naasan’da okuldan evlerine dönerken öldürüldü ve kurtarma ekipleri cesetlerini alarak defnedilmek üzere ailelerine teslim etti.

Rejimin bombardımanı geçtiğimiz günlerde İdlib’in güney kırsalındaki Kansafra ve Bara köylerinin çevresine ulaştı. Bu arada rejim ve muhalefet güçleri Maarat al-Naasan ekseninde karşılıklı topçu atışları yaptı.

Al Monitör’ün aktardığına göre Rejim ve Rus güçleri, sınır hattına yakın olan Maarat al-Naasan kasabasını geçtiğimiz haftalarda defalarca bombalamıştı.

12 Şubat’ta aynı aileden beş kişi  , rejim  ve Rus güçlerinin Maarat al-Naasan kasabasındaki evlerini hedef alan havan topları tarafından öldürüldü.

23 Mart’ta rejim güçleri , İdlib kırsalındaki Maarat al-Naasan ve cephe hatlarına yakın bir dizi başka köye yoğun topçu ve füze bombardımanı yaptı.

4 Nisan’da Türk destekli muhalefet grupları ve Heyet Tahrir el-Şam (HTŞ)  , dört çocuğun öldürülmesine misillemede bulundu .

HTŞ ve Türkiye destekli Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) gruplarının da içinde bulunduğu ve İdlib’deki askeri operasyonları yürüten El Fetih el-Mübin operasyon odası, rejim güçlerine ait karargah ve bölgedeki toplanma noktalarının topçu ateşiyle hedef alındığını bildirdi. Bombardımanlarda Halep’in batısında rejim güçlerine ait 46. Alay’a ait karakollar, Halep’in batısındaki  Kafr Halep kasabası ve  Mizanaz ekseni ile  İdlib’in güney kırsalındaki Hizarin kasabasında rejim güçlerine ait mevziler de hedef alındı.

HTŞ-ÖSO ortak eylemi , bölgede faaliyet gösteren ancak HTŞ’ye bağlı olmayan bir Kürt cihatçı grubu olan Ensar el-İslam’ın topçu taburunun Hizareen eksenindeki rejim güçlerinin kampını hedef aldığı bir saldırıyla aynı zamana denk geldi. Rejim güçlerinin saflarında çok sayıda kayıp olduğu bildirildi.

İdlib’de HTŞ’ye karşı çıkan cihatçı güçler  , muhalif grupların ve HTŞ’nin çocukların öldürülmesine yönelik misillemelerini reddetti . Onlara göre  tepki, rejimi caydırmayacağı için  verimli olmadı.

 Diğerleri , rejimin Maarat al-Naasan’daki çocukları öldürmesine sessiz kalmakla bazı grupların liderlerini ihanetle suçladı.

Bu arada diğer cihatçılar da Rusya’nın İdlib’deki tırmanışını kınadı.

Ensar el-Din Cephesi lideri Ebu Abdullah el-Şami 4 Nisan’da Telegram kanalında yaptığı açıklamada, “İşgalciler [Rusya ile ilgili olarak] ve onların araçları halkımıza karşı katliamlar yapıyor ve her zaman hatırlamamız için art arda kanlı mesajlar [gönderiyoruz]” dedi. düşmanımızın sadece kanın dilinden anladığını.

Rusya, 4 Nisan’da İdlib’in güney kırsalındaki Cebel el-Zawiya bölgesine bağlı Safahun kasabası yakınlarındaki Fulayfil’e termobarik bombalarla bir dizi hava saldırısı düzenledi .

28 Mart’ta Rus jetleri,  Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin başlamasından bu yana Suriye’nin kuzeybatısında Rusya tarafından ilk hava saldırılarını başlattı. Hava saldırıları  , Maarat al-Naasan kasabasının eteklerini hedef aldı.

Nisan ayı yaklaştıkça İdlib semalarında Rus uçakları ve keşif uçuşları arttı. 27 Mart’ta Suriye rejim güçleri, Halep’in batısında bir Türk askeri zırhlı aracını tanksavar güdümlü füzeyle hedef aldı. Ayrıca Halep’in batı kırsalındaki Mkalbis ve Şeyh Süleyman köyleri yakınlarındaki bir Türk karakolunu da vurdular. 28 Mart’ta yerel basında bir Türk askerinin aldığı yaralardan öldüğü bildirildi.

İsminin açıklanmaması istemeyen bir HTŞ askeri komutanı, “Rus işgalci, mübarek Ramazan ayında masum insanlar, siviller ve Suriyeli çocukların önünde güç gösterip Ukrayna’daki kayıplarını tazmin etmek istiyor. Görünüşe göre acımasız işgalci [eylemlerini] tırmandırmaya çalışıyor. Önümüzdeki dönemde bombardımanı hızlandırmasını bekliyoruz. Ancak güçlerimiz herhangi bir askeri acil durumla başa çıkmaya hazır ve rejime ve onun Rus müttefikine yanıt vermek için yeterli askeri teçhizata ve tahkimatlara sahibiz.”

Bu arada İdlib’deki muhalif halk çevreleri, muhalefet ve rejim güçlerinin cephelerde teyakkuzda olduğuna dair haberler üzerine askeri bir tırmanıştan korkuyor.

Suriye ordusundan kaçan Albay Mustafa Bakkur Al-Monitor’a şunları söyledi: “Rejimin ve Rusya’nın gerilimi yeniden tırmandırma olasılığını dışlamıyoruz. İkincisi, Ukrayna’da verdiği büyük kayıplar nedeniyle İdlib’deki insanlardan intikam alabilir. Sözde bir zafer elde etmek ve Ukrayna’da aşağılanan savaşçılarının moralini yükseltmek için askeri bir operasyona dönüşebilecek bu tırmanış yoluyla olabilir.”

Brik. Rus destekli seçkin 25. Özel Görev Kuvvetler Tümeni komutanı Orgeneral Süheyl el-Hassan, geçtiğimiz günlerde kuzey Suriye’deki hava çıkarma operasyonu tatbikatlarında yer aldı. 30 Mart’ta  TVzvezda News , “Kaplan” olarak da bilinen Hassan’ın İdlib cephelerine yakın bir hava çıkarma harekatı eğitimini denetlediğini gösteren bir video yayınladı.

Haber ajansı, ekip üyelerinin Rus eğitmenlerin gözetiminde antrenman yaptığını ve Hassan’ın varlığının kursiyerlere güven verdiğini belirtti.

İdlib kırsalında hükümet kontrolündeki Maarat el-Numan’da Suriye hükümet güçlerine yakın yerel bir kaynak, isminin açıklanmaması koşuluyla Al-Monitor’a şöyle dedi: “Brig. Rusya’ya yakın olan Orgeneral Süheyl el-Hasan, komuta ettiği tatbikatlarla birlikte bölgede [kuvvetlerin] daha yüksek alarma geçirilmesi emrini verdi. Şu ana kadar İdlib’de muhalefete karşı yakın bir askeri harekata dair bir bilgi yok.”

Bu gelişmeler, Türk ordusunun  yakın zamanda askeri mevzilerini yeniden düzenlediği İdlib’e, özellikle İdlib’deki Jabal al-Zawiya’daki ve ülkenin doğu ve batısındaki stratejik M4 otoyolunun güneyindeki  askeri takviyeleri göndermesiyle aynı zamana denk geldi.İlgili Makaleler

Başa dön tuşu