Connect with us

Politika

İstanbul’da öldürülen gazeteci Kaşıkçı’nın dava dosyası Suudi Arabistan’a devredildi 

Washington Post yazarı Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın, Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülmesine ilişkin 26 sanığın yargılandığı davada mahkeme, durma kararı vererek yargılamanın Suudi Arabistan adli makamlarına devrine hükmetti.

Bu kararla Kaşıkçı cinayeti faillerinin Türkiye’de yargılanmasının önü kapanmış oldu.

İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, haklarında yakalama kararı bulunan firari 26 sanık katılmadı.

İstanbul Barosu tarafından görevlendirilen bazı avukatların sanıkları temsil ettiği duruşmada, Kaşıkçı’nın nişanlısı müşteki Hatice Cengiz ile avukatı da hazır bulundu.

İstanbul’da işlenen Kaşıkçı cinayetinin ardından Türkiye sert tepki gösterirken, Suudi Arabistan’a uluslararası çapta tepki gösterildi. Riyad yönetimi, Ankara ile ilişkilerin gerginleşmesinin ardından Türk ürünlerine karşı boykot uyguladı.

Ancak son dönemde iki ülke arasında ilişkiler tekrar düzelirken, Türkiye’nin Suudi Arabistan’a yaptığı ihracat tekrar artmaya başladı.

Cemal Kaşıkçı 2 Ekim 2018’de evlilik işlemleri için gittiği Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğundan bir daha çıkamamış, daha sonra Kaşıkçı’nın konsoloslukta öldürüldüğü anlaşılmıştı.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR), tarafından 2018 Haziranı’nda açıklanan 101 sayfalık raporda Suudi Arabistan, Cemal Kaşıkçı’yı kasten ve taammüden öldürmekten sorumlu tutulmuştu.

Raporda, aralarında Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın da bulunduğu üst düzey yetkililerin soruşturulması için güvenilir kanıtlar olduğuna işaret edilmişti.

Raporda ayrıca BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Kaşıkçı’nın öldürülmesine ilişkin tamamlayıcı kriminal soruşturma başlatmaya davet edilmiş, Kaşıkçı’nın öldürülmesine ilişkin yaptırımların Veliaht Prens ve onun yurt dışındaki kişisel mal varlıklarını da kapsaması gerektiği vurgulanmıştı.

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir