Ortadoğu

3 bin 600 Peşmerge Irak ordusuna dahil oluyor

Peşmerge ile Irak ordusu arasındaki sınır bölgelerinde görev yapacak iki ortak tugayda görev yapacak 3 bin 692 Peşmerge hakkındaki tüm resmi işlemler tamamlandı. Ortak tugaylar Irak hükumeti tarafından finanse edilecek.

Peşmerge ile Irak ordusunun IŞİD’e karşı mücadele kapsamında kurduğu iki ortak tugayda görev yapan Peşmergeler Erbil’de askeri eğitimlerini tamamlamıştı.

Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı Sözcüsü Tümgeneral Tahsin Hafeci’nin ortak tugaylarda görev yapacak 3 bin 692 Peşmerge için 2 Mart günü Savunma Bakanlığı’na resmi yazı gönderdiği öğrenildi.

Hafeci, söz konusu Peşmergelerin künyelerinin detaylı bir şekilde incelendiğini, ortak tugaylarda görevlendirilmeleri önünde herhangi bir yasal engelin bulunmadığını bildirdi.

Tümgeneral Tahsin Hafeci ayrıca, Savunma Bakanlığı’ndan söz konusu tugaylar için gerekli prosedürlerin tamamlanması talebinde bulundu.

Rûdaw’a konuşan Peşmerge Genelkurmay Başkan Yardımcısı Tuğgeneral Kahraman Şeyh Kemal, söz konusu tugayların Irak Savunma Bakanlığı tarafından finanse edileceğini söyledi.

Şeyh Kemal, “Resmi işlemler tamamlandıktan sonra ortak tugaylar birlikte eğitim ve tatbikat yapacak. Ardından güvenlik boşluğu yaşanan tartışmalı bölgelerde konuşlandırılarak görev yapacak” dedi.  

Peşmerge Bakanlığı ile Irak Savunma Bakanlığı, Temmuz 2020’de 4 ayrı Ortak Koordinasyon Odası’nın (Diyala, Kerkük, Mahmur ve Musul) kurulması konusunda anlaşmıştı. Bu kapsamda Diyale, Kerkük ve Mahmur’daki operasyonlar odası merkezleri faaliyetlerine başlamıştı.

Söz konusu odalarda Peşmerge, Irak ve uluslararası koalisyon subayları görev yapıyor.

Geçtiğimiz yıl Temmuz ayında Irak Savunma Bakanlığı ile Peşmerge Bakanlığı arasında gerçekleştirilen görüşmeler neticesinde tartışmalı bölgelerde görev yapacak iki ortak tugayın kurulmasına karar verilmişti.

Öte yandan Peşmerge Güçleri ile Irak ordusu 4 yıl aradan sonra geçtiğimiz yıl Mayıs ayında uluslararası koalisyonun desteği ile IŞİD’e karşı Süleymaniye ve Diyala vilayetleri arasındaki bölgelerde ortak kara operasyonu düzenlemişti.

Irak ordusu ve Peşmerge güçlerinin konuşlandığı bölgeler arasında kalan Kerkük, Musul ve Diyala’nın özellikle kırsal kesimlerinde IŞİD aktif bir şekilde hareket ederek saldırılar düzenliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu