Dünya

Zelenskiy, Putin’i müzakere masasına davet etti

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e müzakere masasına oturma teklifi yaptı.

Ukrayna lideri Zelenskiy, Telegram hesabında yayınlanan görüntülü konuşmasında, “Rusya Federasyonu Devlet Başkanı’na (Vladimir Putin) bir defa daha seslenmek istiyorum: gelin, insanların ölmelerini durdurmak için müzakere masasına oturalım” ifadelerini kullandı.

Daha önce Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’in, ülkesinin tarafsız ilan edilmesi olasılığını görüşmek istemesini olumlu değerlendirmiş, ancak Rusya lideri Putin ile Zelenskiy’in bir araya gelme ihtimali konusunda yorum yapmamıştı.

Rusya’nın Ukrayna’nın doğusunda resmen tanıdığı Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetlerinin talebi sonrası Donbass bölgesine başlattığı operasyon ikinci gününde.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD ve doğuya genişlemekte ısrarcı NATO tarafından bu operasyona mecbur bırakıldığını vurguladı. Rusya Savunma Bakanlığı operasyonun ilk gününün başarıyla tamamlandığını açıkladı. Rusya Savunma Bakanlığı, Çernobil santralinde kontrolün sağlandığını duyurdu. Batılı ülkeler bu operasyona yeni yaptırımlarla yanıt verirken seferberlik ilan edilen Ukrayna’da Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy tamamen yalnız bırakıldıkları konusunda Batı’yı eleştirdi ve Rusya’ya müzakere teklif etti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu