Dünya

BM gözlemcisi, Fransa’nın ‘insanlık dışı’ Suriye kamplarındaki çocukların haklarını ihlal ettiğini söyledi

Bir BM gözlemcisi Perşembe günü yaptığı açıklamada, Fransa’nın Fransız çocukları, şüpheli cihatçıların aile üyeleri için Suriye kamplarında yıllarca insanlık dışı ve yaşamı tehdit eden koşullarda bırakarak haklarını ihlal ettiğini söyledi.

BM çocuk hakları komitesi, ” Fransa’nın , Suriye kamplarındaki Fransız çocukları, onları geri göndermek için harekete geçerek, yaşamları için yakın bir riske karşı koruma sorumluluğu ve yetkisine sahip ” olduğuna karar verdi. Açıklamada, ” mağdur çocukların hayati tehlike arz eden koşullarda uzun süre gözaltında tutulmasının da insanlık dışı ve aşağılayıcı muamele veya ceza anlamına geldiği” vurgulandı.

Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’nin uygulanmasını izlemekle görevli 18 bağımsız uzmanın görevlendirildiği komite, Suriye’nin kuzeydoğusunda Kürtlerin kontrolündeki kamplarda tutulan 49 Fransız çocuğu içeren üç davayı değerlendirdikten sonra bulgularını yayınladı.

Çocuklar da dahil olmak üzere şüpheli cihatçıların akrabaları , bölgedeki en büyüğü yaklaşık 56.000 yerinden edilmiş insan ve mülteci ile Al-Hol olan bir dizi kampta tutuluyor.

Batılı ülkelerin vatandaşlarını ülkelerine geri göndermeleri için tekrarlanan çağrılar büyük ölçüde sağır kulaklara düştü. 

Komite üyesi Ann Skelton, “Çocuklar insanlık dışı sıhhi koşullarda yaşıyor, su, gıda ve sağlık bakımı gibi temel ihtiyaçlardan yoksun ve yakın bir ölüm riskiyle karşı karşıya” dedi.

“Durum bu nedenle son derece acil.”

2021’in başından bu yana kamplarda bu koşullar nedeniyle en az 62 çocuğun öldüğü bildiriliyor.

‘Savaş benzeri bölge’

Fransız davaları, uzun süredir kamplarda mahsur kalan torunları, yeğenleri ve bazıları beş yaşında olan yeğenleri adına bir grup Fransız vatandaşı tarafından getirildi.

Çocukların bir kısmı Suriye’de doğdu, bir kısmı da çok genç yaşta Fransız ebeveynleri tarafından Suriye’ye getirildi.

Anne ve babalarının İslam Devleti grubuyla işbirliği yaptığı iddia ediliyor.

Akrabaları 2019 yılında davalarını komiteye götürdüğünden, Fransız hükümeti çocukların 11’ini ülkelerine geri gönderdi.

Komite, geri kalan 38 kişinin – bazıları beş yaşında – hala “savaş benzeri bir bölgedeki kapalı kamplarda” tutulduğunu söyledi.

Açıklamada, Fransa’nın “akrabalarının ülkelerine geri gönderilme taleplerini değerlendirirken çocuk mağdurların yüksek menfaatlerini dikkate aldığını göstermediği” belirtildi.

Komite, Fransa’yı kalan 38 çocuk mağdurun ülkelerine geri gönderilmesi için acil önlem almaya çağırdı. 

Bu arada, Paris’e kuzeydoğu Suriye’de kalan çocukların karşı karşıya olduğu riskleri azaltmak için ek önlemler alması çağrısında bulundu.

Skelton, “Fransa’yı derhal harekete geçmeye çağırıyoruz, çünkü her geçen gün daha fazla can kaybı olasılığı yenileniyor” dedi.(AFP)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu