Bilim & Teknoloji

Zam yolda: Apple Türkiye’deki tüm iPhone satışlarını durdurdu

Dolar’ın 13,50 TL’ye yaklaşan kurunun ardından Apple’ın online mağazasında iPhone 11 satışları durduruldu. Yakın zamanda zam gelebilir.

Türk Lirasının hızlı bir şekilde değer kaybetmesi sonucu dün sabahın ilk saatlerinde 11,50 TL olan dolar kuru, ilerleyen saatlerde önce 12 TL’yi sonra da 13 TL’yi geçti.

Teknolojik ürün almayı düşünen müşteriler, zam korkusu nedeniyle vakit kaybetmeden alım yapmaya başladı. Zamlar ne zaman gelir bilinmez ancak Apple bugün iPhone 11 satışlarını durdurarak ilk adımı attı.

Online Apple Store’da tüm iPhone 11 modellerinin ve satışı durduruldu. Seçim yaptığınız zaman “Şu Anda Mevcut Değil” yazıyor. iPhone 13’lerdeki stok sıkıntısı nedeniyle iPhone 11’lere ilgi epey artmıştı. Apple’ın sitesinde 8.499 TL olan 128 GB iPhone 11’ler şu anda diğer sitelerde 10499 TL’ye satılıyor.

iPhone 13 üretiminde ‘çip sorunu’ nedeniyle dünya genelinde stok sıkıntısı yaşanıyor ancak iPhone 11’lerde böyle bir sorun rapor edilmedi. iPhone 11’de stok sıkıntısı olmadığı için ülkemizdeki satışların durdurulma sebebinin ‘zam beklentisi’ olduğu söylenebilir. Apple’ın yanı sıra diğer pek çok satıcıda da iPhone 11 satışları durduruldu. Apple’ın olası zammına karşı hazırlıklar yapılmış gibi görünüyor.

Apple ayrıca online satış kanalında iPhone, Mac, iPad, Watch, AirPods ve aksesuar gibi ürünlerinin satışınıda durdurdu. Herhangi bir ürün sepete eklenemiyor ve ‘Şu anda mevcut değil’ uyarısı alınıyor.

Apple’dan henüz konuya ilişkin bir açıklama yapılmadı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu