Ortadoğu

Irak güvenlik güçleri, Kürt bölgesindeki öğrenci eylemine müdahale etti

Öğrenciler düzenledikleri protestoda yönetimden, 2014’ten bu yana kesilen harçlıklarını talep ettiler.

Kuzey Irak’taki Süleymaniye kentinde güvenlik güçleri dün binlerce öğrencinin harçlıklarının verilmesini talep etmek için gerçekleştirdiği eylemini havaya ateş ederek ve biber gazı kullanarak dağıttı.

Olay, toplumsal eşitsizliğin yaşandığı ve tekrarlanan savaşlarla yıkılan Irak’ta istikrar ve ekonomik refah için bir sığınak olarak görünmeye çalışan Kuzey Irak’ın imajına darbe oldu. AFP dün binlerce öğrencinin üst üste üçüncü gün Süleymaniye’deki üniversitelerinin önünde toplandığını ve kenti Kerkük’e bağlayan karayolunu trafiğe kapattığını bildirdi. Göstericiler uluslararası petrol fiyatlarının düşmesi ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) ile Bağdat hükümeti arasındaki bütçe anlaşmazlıkları nedeniyle 2014’ten bu yana askıya alınan aylık 40 ila 66 dolar arasındaki öğrenci harçlıklarının geri ödenmesini talep ediyor.

Güvenlik güçleri, öğrencileri dağılmaya zorlamak için havaya uyarı ateşi açmadan önce göstericilere ardı ardına biber gazı sıktı. Ardından kentte güvenlik güçleri ile çöp yığınlarını ateşe veren göstericiler arasında kovalamaca yaşandı. İsmini vermek istemeyen bir gösterici şu açıklamada bulundu:

“Öğrenciler olarak harçlıklarımızdaki altı yıllık kesinti nedeniyle gösteri yapıyoruz. Bu cüzi miktara çok ihtiyacımız var. Arkadaşlarımız arasında yeterli parası olmadığı için evlerine gidemeyenler bulunuyor. Günde üç öğün yemek yiyemeyen arkadaşlarımız var.”

Süleymaniye Üniversitesi Medya Bölümü’nde doktorasını almaya hazırlanan Sare Kadir de “Göstericilerin talepleri meşru. Öğrenciler zor ekonomik durumdan muzdarip ve hükümet onların taleplerine cevap vermeli” dedi.

Kürdistan Yüksek Öğrenim Bakanlığı’ndan isminin açıklanmasını istemeyen bir kaynak bakanlığın Kürdistan bölgesinde 135 binden fazla öğrencinin harçlığını karşılamak için yılda 70 milyar dinara (46 milyon dolar) ihtiyacı olduğunu söyledi. Yetkili ayrıca Bölge Maliye Bakanlığı’nın bu miktarı Eğitim Bakanlığı’na tahsis etmesi gerektiğini vurguladı.

Buna karşılık IKYB Parlamentosu Başkanı Revaz Faik dünkü oturumda, Yüksek Öğrenim ve Maliye bakanlarını bu krizi tartışmak üzere çarşamba veya perşembe günkü oturumlardan birine katılmaya çağırdı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu