Makaleler

Yeniden Refah Partisi neye hizmet ediyor

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi bu hafta ‘Siyaset bir duruş meselesi. Doğru yerde duran kazanıyor, yanlış yerde duran kaybediyor.’ başlıklı yazısını kaleme aldı.

Siyaset bir duruş meselesi. Doğru yerde duran kazanıyor, yanlış yerde duran kaybediyor.

6’lı masada yer alan Saadet Partisi, Gelecek Partisi, DEVA ve Demokrat Parti’nin durumu ortada. Birçok yerde aday çıkaramadılar. Bir kısmı ilk seçimde silinip gidecek. İYİ Parti ise yanlış bir kurgulanmanın bedelini ödüyor. CHP’ye seçim kazandırma partisi gibi konumlandı. Ne zaman ki kendi başına seçime girme kararı aldı, parti bölündü.

Doğru Tercih

Yeniden Refah Partisi ise cumhurbaşkanlığı seçiminde doğru bir tercih yaptı. Kılıçdaroğlu’nu değil, Erdoğan’ı destekledi. Bundan da kârlı çıktı. Hem oyunu yükseltti, hem Meclis’e girme şansına kavuştu. YRP’nin görevi de AK Parti’ye seçim kazandırmak değil. O da kendi başına seçimlere girebilir. Ancak bunu yaparken yanlış yerde konumlanmamaya, Saadet Partisi’nin yaptığı hataları yapmamaya, yanlış hedefe ateş etmemeye dikkat etmeli. Bakın yanlış yerde duranlar siyaset sahnesinden bir bir siliniyor.

 AK Parti’ye kaybettirme Partisi

Yeniden Refah Partisi’ni de böyle bir tehlike bekliyor.  Çünkü YRP, yerel seçimlerde kendisini yanlış yere konumlandırdı. AK Parti’nin yeniden aday göstermediği eski belediye başkanları ya da FETÖ’cü eski siyasilerin etkisiyle intikam partisine dönüşüyor. Yeniden Refah Partisi’nin siyasetteki tek misyonu AK Parti’ye kaybettirmeye dönüştü.

İki tehlikeli eğilim

Yerel seçim sürecinde YRP’de iki eğilim baskın çıktı.

1- AK Parti’nin aday göstermediği eski AK Partililer.

2- Erdoğan’dan intikam almak isteyen eski FETÖ’cüler.

Fatih Erbakan’ın partisini, maalesef ki FETÖ’cülerin Erdoğan’la hesaplaşma partisine dönüştürdüler.

Suat Pamukçu uyarısı

Merhum Erbakan’ın dava arkadaşlarından Suat Pamukçu, YRP Genel Sekreterliği’nden istifa ederken, Yeni Şafak’ta yer alan röportajında FETÖ tehlikesine dikkat çekti. “Genel başkanın yanında varlar. Öncelikle şunu söyleyeyim; ısrarla ittifaka karşı olanlar kesin FETÖ’cüdür. Bu FETÖ’cülerin de şu anda tek hedefleri Reisicumhur’dur. İntikam almak duygusuyla yanıp tutuşuyorlar” dedi.

FETÖ yuvalanmış

YRP sadece intikal almak isteyen eski AK Partililerin değil, aynı zamanda Erdoğan’la hesaplarını görmek isteyen FETÖ’cülerin de ‘Truva atı’na dönüşmüş durumda. Fatih Bey, bu FETÖ değil miydi 28 Şubat’ta televizyonlara çıkıp, merhum Erbakan’a Başbakanlıktan çekilmesi için çağrı yapan? Bu FETÖ değil miydi 28 Şubat’ta Erbakan Hoca’yı devirmek isteyenlerle işbirliği yapan? Televizyonlara çıkıp Erbakan’a, “Beceremediniz artık bırakın, çekilin” diyen?

Yazının Tamamı:

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu