Makaleler

Yeni Şafak yazarı Metiner, oğlunun kemiklerini taşıyan babayı yazdı: Hangi ara bu hale geldik?

Eski AKP Milletvekili ve Yeni Şafak yazarı Mehmet Metiner, oğlunun kemiklerini kutuda taşıyan Ali Rıza Arslan’ın fotoğrafıyla ilgili “İçimizdeki insanı hangi ara öldürdük söyler misiniz” diye yazdı.

Eski AKP Milletvekili ve Yeni Şafak yazarı Mehmet Metiner, Ali Rıza Arslan’ın 7 yıl önceki Diyarbakır’ın Sur ilçesinde çıkan çatışmada ölen 28 yaşındaki oğlu Hakan Arslan’ın kemiklerini kutuda taşıdığı fotoğrafla ilgili yazdı.

“Hangi ara bu hale geldik” diyen Metiner, “En basit insani bir sahiplenmeyi bile nefret ve husumetle karşılayan bir anlayışa savrulmak, kendi değerlerimiz adına üzücü. Bizim mahalleden birilerinin evladını yitirmiş bir ailenin acısına sahip çıkmayı bile suç haline dönüştürdüklerini görmek ziyadesiyle hazin” ifadesini kullandı. Metiner’in yazısı özetle şöyle:

“İçimizdeki insanı hangi ara öldürdük söyler misiniz? Bırakınız karşı mahalledekilerin söylediklerini anlamayı, birbirimizin ezberlerine ters düşen sözlerini bile anlamından kopartarak, en fenası da çarpıtarak suçlama yoluna gitmeyi marifet sananlarımızın sayıları çoğalıyorsa, bunda hiç mi kabahatimiz yok bizim?

Var elbette.

Cehaletten beslenen fanatizme zinhar izin vermememiz lazım. Aksi takdirde o fanatizm döner bizi vurur. Bizi biz olmaktan çıkarır, başkaca bir şeye dönüştürür.

Önümde bir fotoğraf duruyor. Bir yaşlı Kürt babanın kucağında taşıdığı beyaz örtüye sarılı bir kutu var. Meğer o kutunun içinde Diyarbakır Sur’daki çatışmada ölen terörist oğlunun kemikleri varmış.

Terörist bile olsa bir anne-babanın evlat acısını sahiplendiğinizde hemen o birileri şahsınıza nefretlerini en yaralayıcı kelimelerle kusmaya başlıyorlar.

Üstelik söyledikleriniz üzerinden değil, demedikleriniz üzerinden dediğinizi varsayarak suçlamalar boca ediyorlar. Başıma geldiği için biliyorum.

O yüzden üzgünüm. Evladının ideolojik aidiyetinden veya örgütsel bağından bağımsız tamamen insani ve vicdani nedenlerle o Kürt anne-babanın acısına en basitinden saygı duymanın neresi yanlış? O Kürt anne-babalar bizim vatandaşlarımız, bizim canlarımız elbet.

Terörist evladı üzerinden sadece anne-babayı değil tüm aileyi, hatta sülaleyi terörist ilan edip “topunun canı cehenneme” naraları atanların paylaşımlarını gördükçe insanlık ve inancımız adına utanç duyuyorum. PKK/HDP’nin toplumsal desteğinin azalmamasının temel sebeplerinden biri de işte bu dışlayıcı nazarlardır.

Bu söylediklerimizden bir teröristi arkaladığımız veya bir teröriste ağıt yaktığımız sonucunu çıkartanların iyi niyetinden kuşku duyarım. Siz de duymalısınız dostlar! O teröristin acılı ailesine sahip çıkmayı teröre ve teröriste destek biçiminde yorumlayanların aklıyla varacağımız yer, ülkemiz ve milletimiz adına yıkım olur.”

Yazının tamamı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu