Politika

Yapıcıoğlu Kürdistan Bölgesi ziyareti hakkında konuştu

HÜDA PAR lideri Zekeriya Yapıcıoğlu, “Biz her tarafın havasına göre tavrımızı değiştirmiyoruz. Ne isek oyuz. Ne rengimizi, ne düşüncelerimizi, ne de siyasi tavrımızı değiştirmiyoruz” dedi.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Kürdistan Bölgesi’nin başkenti Erbil’e giden Dür Dava Partisi (HÜDA PAR) Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, Başkan Mesud Barzani ile Selahaddin’de görüştü.

Yapıcıoğlu daha sonra İslami Hareket Partisi (Bizutnawa) Rehberi İrfan Ali Abdulaziz, Adalet Topluluğu (Komala Dadgeri) Partisi Genel Başkanı Ali Bapir, Irak Türkmen Cephesi (ITC) Yürütme Kurulu Üyesi ve Kürdistan Bölgesi Azınlıklardan Sorumlu Bakanı Aydın Maruf, İslami Birlik (Yekgirtu) yöneticileri ve Irak İslam Partisi Genel Başkanı Raşid Azzavî ile bir araya geldi.

Ziyaret hakkında Rûdaw’ın haberinde Yapıcıoğlu, Türkiye’de 14 Mayıs’ta yapılacak seçimler öncesinde yaptıkları bu ziyareti kısa tuttuklarını, seçimlerden sonra yeniden Kürdistan Bölgesi’ni ziyaret edeceklerini söyledi.

Yapıcıoğlu, “Tüm taraflarla ilişkilerimizi güçlendirmek istiyoruz. Gidiş gelişlerimizin tüm tarafların çıkarına olumlu ilişkilerin geliştirilmesine vesile olacak İnşallah” dedi.

Seçim öncesi bu ziyaretin değişik çevrelerce rahatsızlığa yol açıp açmayacağı sorusuna Yapıcıoğlu, “Biz her tarafın havasına göre tavrımızı değiştirmiyoruz. Ne isek oyuz. Ne rengimizi, ne düşüncelerimizi, ne de siyasi tavrımızı değiştirmiyoruz. Kardeşlik, barış istiyoruz. Ulusal bir kimliğimiz var, siyasi bir kimliğimiz var. Elbette bazıları rahatsız olacak, birileri eleştirecek, birileri de memnun olacak. Ama biz doğru bildiğimizi yapmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

HÜDA PAR’dan dört aday seçime AK Parti listesinden katılacak. Amaçlarının dört adayın da Meclise girmesi olduğunu aktaran Yapıcıoğlu, bunun için çalışacaklarını söyledi.

Kendi programları ve tavırları ile ittifak içerisinde yer aldıklarını kaydeden HÜDA PAR lideri, seçildikleri taktirde Kürt sorununun çözümü konusunda ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu