Connect with us

Ortadoğu

Hakkari ile Erbil arasındaki yeni sınır kapısı açılıyor

Hakkari’nin Derecik (Rûbarok) ilçesi ile Erbil’in Soran ilçesi Mergesor kasabası arasında açılacak olan yeni sınır kapısında son aşamaya gelindiği bildirildi.

Türkiye Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay dün Derecik’in Umurlu (Girane) köyünden Mergesor’un Zêtê köyüne açılan sınır kapısında incelemelerde bulundu.

Amaçlarının sınır kapısını en kısa sürede açıp işler hale getirmek olduğunu belirten Turagay, “Bunun Türkiye ve Irak arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi açısından ne kadar önemli olduğunu, bölge halkına ne kadar büyük katkı sağlayacağını, özellikle akraba ilişkilerini dikkate aldığımız zaman bütün bu yöreye nasıl bir canlılık getireceğini biliyoruz. Sonuna kadar da bu irademizi sergiliyoruz” dedi.

Çalışmaların son aşamaya geldiğini belirten Turagay, “Yol yapılıyor. Bu sene içinde inşallah yol da tamamlanacak. Kuzey Irak tarafına baktığımız zaman orada da yol stabilize yapılmış durumda. Orada da önemli adımlar atıldı. Karşı tarafa konteynerler konulmuş ama bunun için tabi ki bir alt yapı çalışması gerekiyor. Buranın projesi geçti. Buradaki binaları yenileyeceğiz. En kısa sürede ‘burayı nasıl yolcu trafiğine açarız’ onun üzerine çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Seçimlerden önce geliş gidişlere açılacak

Konu hakkında Rûdaw’a konuşan Derecik Belediye Başkanı Ekrem Çetinkaya, sınır kapısının 14 Mayıs seçimleri öncesinde açılacağını söyledi.

İki taraf arasındaki gidiş gelişlerin 10 gün içinde başlamasını beklendiklerini belirten Çetinkaya, Türkiye ve Kürdistan Bölgesi tarafının seçimlerden önce kapının açılması için hazırlıkları tamamlama sözü verdiğini söyledi.

Yeni sınır kapısı, İbrahim Halil-Habur ile Serzêr Gümrük Kapısı’nın (Üzümlü) ardından Kürdistan Bölgesi ile Türkiye arasındaki üçüncü sınır kapısı olacak.  

Devamı…