Ekonomi

Visa ve Mastercard’ın ücret sınırına uzatma geliyor

Dünyanın iki büyük ödeme ağı operatörü olan Visa ve Mastercard, 2018 yılında Avrupa Birliği ile, AB dışı banka kartı ödemelerinde yüzde 0,2, kredi kartı ödemelerinde ise yüzde 0,3’lük ücret sınırı üzerine anlaşmaya vardı.

Bu anlaşma, AB dışından gelen turistlerin ödemelerinde maliyetlerin düşürülmesini sağlarken, aynı zamanda AB’nin antitröst soruşturmasını sonlandırma amacı taşımaktaydı.

Komisyon süreyi uzatacak

2018’de belirlenen bu ücret sınırlamalarının süresi Kasım 2024’te sona erecek olmasına rağmen, Avrupa Komisyonu bu düzenlemelerin devam etmesine istekli olduğunu belirtti. Komisyon, Kasım 2029’a kadar banka ve kredi kartı işlemlerinde uygulanacak bölgeler arası değişim oranlarının aynı kalacağını duyurdu. Bu kapsamda, kartlı ödemelerde banka kartları için yüzde 0,2, kredi kartları için ise yüzde 0,3 oranları sabit kalacak. Kartsız işlemler için ise banka kartları yüzde 1,15, kredi kartları ise yüzde 1,5 oranında ücretlendirilmeye devam edecek.

Komisyonun açıklamasında, sınır ötesi e-ticaret işlemlerinin mağaza içi ödemelerden farklı olduğunun altı çizildi. 2019 yılında kabul edilen taahhütler ve yeni taahhütler doğrultusunda, bu farkın kabul edildiği ve düzenlemelerin buna göre şekillendirildiği belirtildi. Bu uzatma kararı, Visa ve Mastercard’ın AB ile olan ilişkilerini güçlendirirken, tüketicilere ve işletmelere de daha şeffaf ve sabit maliyetlerle ödeme yapma imkanı sunacak. 

Komisyon, 2019’da AB ile kabul edilen taahhütlerinde ve bu yeni taahhütünde, sınır ötesi e-ticaret işlemlerinin mağaza içi ödemelerden temelde farklı olduğunu kabul edildiğini söylüyor. CNBC-e)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu