Sağlık

İnsülin yerine GLP-1 kullanan diyabet hastalarının kanser riskinin daha düşük olduğu, araştırmayla ortaya konuldu

Cuma günü yayınlanan bir araştırmaya göre, Ozempic’i de içeren GLP-1 tedavisi gören tip 2 diyabet hastalarının, insülin ve diğer diyabet ilaçları kullananlara kıyasla obeziteyle ilişkili 10 tür kansere yakalanma olasılığı daha düşük.

Reuters’in haberinde,Tip 2 diyabet için GLP-1 tedavileri yaklaşık 20 yıldır piyasada. Mounjaro – kan şekeri seviyelerini kontrol etmede ve kilo kaybını sağlamada çok daha etkilidir. Ozempic, 2017 yılında onaylanan sınıftaki yeni nesillerin ilkiydi.

Cuma günü tıp dergisi JAMA Network Open’da yayımlanan çalışmada araştırmacılar, safra kesesi kanseri ve böbrek kanseri de dahil olmak üzere obeziteyle ilişkili 13 tür kanser öyküsü olmayan tip 2 diyabetli 1,6 milyon hastanın tıbbi kayıtlarını inceledi. Çalışmada hastaların hangi GLP-1 ilaçlarını kullandıkları belirtilmemiş ancak kayıtlar Mart 2005 ile Kasım 2018 arasında bu ilaçları veya insülin veya diyabet ilacı metformini kullanan hastalara aitti. Ozempic, ABD Gıda ve İlaç Dairesi tarafından ancak Aralık 2017’de onaylandı.

Çalışmada, insülin yerine GLP-1 tedavisi uygulanan hastaların 10 kanser türünde “önemli bir risk azalması” olduğu bulundu. Araştırmacılar, bulguların GLP-1 ilaçlarının yüksek riskli popülasyonda kanser önlemedeki “potansiyel faydasının ön kanıtı” olduğu sonucuna vardı. Ayrıca, bu ilaçların yeni neslinin kanser önleyici etkilerine yönelik çalışmaların haklı olduğunu da söylediler. Çalışmanın yazarları, bu ilaçları pazarlayan ilaç üreticilerinden fon aldıklarını bildirmediler. Obeziteyi tedavi etmek için onaylanan ve hastaların ortalama %20’ye kadar kilo vermelerine yardımcı olduğu gösterilen bu ilaçların popülerliği hızla arttı ve Novo ile Lilly’ye rekor kârlar getirdi. Lilly’nin Mounjaro ve zayıflama terapisi Zepbound ile Novo’nun rakip ilaçları Ozempic ve Wegovy’nin, alkol bağımlılığından uyku apnesine kadar pek çok alanda sağlığı iyileştirip iyileştiremeyeceğini görmek için halihazırda inceleniyor.

Mart ayında ABD Gıda ve İlaç Dairesi, Wegovy’nin diyabet hastası olmayan aşırı kilolu veya obez yetişkinlerde felç ve kalp krizi riskini azalttığını onayladı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu