Yaşam

Van Gölünün mavi dünyası

Vanda dalış turizminin geliştirilmesi kapsamında 2018de kurulan dalış okulunda eğitim alanlar, Van Gölünün derinliklerine dalarak suyun altındaki güzellikleri keşfediyor.

AAnın haberine göre tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra temiz, berrak ve mavi suyuyla ilgi çeken Van Gölü, son zamanlarda keşfedilen batık gemi, mikrobiyalitler (Van Gölü mercanları olarak adlandırılan dikitler) ve inci kefaliyle dalış tutkunlarına ev sahipliği yapıyor.

Vanda 4 yıl önce kurulan Van Diving Dalış Okulu da hem kente gelen dalış tutkunlarını ağırlıyor hem de dalgıç olmak isteyenlere eğitim veriyor.

Bu kapsamda bugüne kadar 900 kişine tanıtım, 250 kişiye de bröveli dalış eğitimi veren dalış okuluna gelenler, Akdamar Adasının çevresini, Adilcevazda Urartu Kalesinin su altındaki kalıntılarını, Reşadiye kıyılarındaki Rus batığını ve mikrobiyalitleri görme fırsatı buluyor, gölün derinliklerindeki güzellikleri keşfediyor.

Eşsiz koyları, masmavi suyuyla insanları kendine hayran bırakan Van Gölü, saklı güzellikleriyle dalış turizminde de tercih edilen yerlerden biri olma yolunda ilerliyor.

Edremit Belediye Başkanı İsmail Say, Van Gölü kenarında kurulan dalış okulunun gölün ve Vanın tanıtımı için yaptıkları çalışmaların bir parçası olduğunu söyledi.

Van Gölünün tanıtılması ve korunması amacıyla geçen yıl haziran ayında Vanı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın eşi Emine Erdoğanın himayesinde Van Gölünü Koruma Eylem Planı ve Uygulama Programı kapsamında çalışma başlattıklarını dile getiren Say, gölde turizmi canlandırmaya yönelik projeleri devam ettirdiklerini sözlerine ekledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu