Connect with us

Politika

Ahmet Eşref Fakıbaba AK Parti’den ve milletvekilliğinden istifa etti

AK Partili Ahmet Eşref Fakıbaba partisinden ve milletvekilliğinden istifa etti: “Siyasi ve ahlaki anlayışıma uygun olmayan bazı kişilerle bundan böyle beraber olmayacağım için de mutluyum.”

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Ahmet Eşref Fakıbaba, parti üyeliğinden ve milletvekilliğinden istifa ettiğini açıkladı.

Sosyal medya hesabından istifasına dair açıklama yapan Fakıbaba, “2003’te üyesi olduğum AK Partide değişik makamlarda görev yapma fırsatı buldum. Bu fırsatı bana veren bütün büyüklerime ve Şanlıurfa halkına yürekten teşekkür ediyorum” dedi ve şöyle devam etti:

“Bu 20 yıl içerisinde çok değerli arkadaşlarım oldu. Onlardan ayrıldığım için üzgünüm. Ancak siyasi ve ahlaki anlayışıma uygun olmayan bazı kişilerle bundan böyle beraber olmayacağım için de mutluyum. Ak Parti Üyeliğinden ve AK Parti için bana oy veren hemşehrilerime saygısızlık olmasın diye Milletvekilliğinden de istifa ediyorum. İnşallah aldığım bu karar ülkem için hayırlara vesile olur.”

Fakıbaba’nın İYİ Parti’ye katılacağı ve rozetini İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in takacağı öne sürüldü.

Genel cerrah olan Ahmet Eşref Fakıbaba, 28 Mart 2004 tarihindeki yerel seçimlerde AK Parti’den Şanlıurfa Belediye başkanı seçildi. 29 Mart 2009 yılında yapılan seçimlerde ise AK Parti, Fakıbaba’yı aday göstermedi. Partisinden istifa edip bağımsız olarak seçime giren Fakıbaba oyların yüzde 44’ünü alarak yeniden Şanlıurfa Belediye başkanı seçildi. Bu süreçte Saadet Partisi’ne katılan Fakıbaba, 2010 yılında Saadet Partisi’nden de istifa etti, yeniden AK Parti’ye katıldı.

Fakıbaba son olarak dün, AK Partili Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin yaklaşık 29 milyon 500 bin TL bedelle üç arsa için açtığı ihaleye tepki göstermişti. Fakıbaba, arsanın satılmak yerine konut yapılmasını önerdiği Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’e, “Astronomik kârı birkaç kişi kazanacağına, Urfa halkı kazansa daha iyi olmaz mı?” diye sormuştu.

İLHAN TAŞCI: RTÜK ÜYELİĞ İYİ PARTİ’YE GEÇER

RTÜK Üst Kurulu Üyesi İlhan Taşcı, Fakıbaba’nın AKP’den istifasının ardından boşalan RTÜK üyeliğinin İYİ Parti’ye geçeceğini ifade etti.

AKP kontenjanından RTÜK üyesi seçilen Taha Yücel’in istifasının ardından boşalan üyelik kontenjanı İYİ Parti’ye geçmişti.

Mehmet Ali Çelebi’nin AKP’ye katılmasıyla RTÜK üyeliği kontenjanı İYİ Parti’den AKP’ye geçmişti.

FAKIBABA’NIN MİLLETVEKİLLİĞİNDEN İSTİFASI İÇİN MECLİS ONAYI GEREKİYOR

Fakıbaba’nın istifasının Meclis Genel Kurulu’nda da oy çokluğuyla kabul edilmesi gerekiyor. Meclis İç Tüzüğü’nün “Üyelikten İstifa” maddesinde, “Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliğinden istifa eden milletvekilinin istifa yazısının gerçekliği Başkanlık Divanınca yedi gün içinde incelenip tespit edildikten sonra üyeliğinin düşmesine Genel Kurulca görüşmesiz karar verilir” deniliyor.

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir