Kültür & Sanat

Ünlü opera sanatçısı Svetlana Kasyan Kürtçe şarkı okudu

Rusya’nın dünyaca ünlü Kürt opera sanatçısı Svetlana Kasyan, ilk kez Kürtçe bir eser seslendirdi.

Svetlana Kasyan, “Anadilimde ilk kez bir eser seslendirmek benim için büyük bir şeref. Bu yeni albümümde yer alan eserlerden biri. 14 farklı dilde eser yer alıyor albümde” dedi.

Kasyan, Kürtçenin Kurmanci lehçesinde söylenen anonim şarkı “Hoy Nêrgiz”i opera olarak okudu. Kayıt ve klip yapıldıktan sonra ilk kez Kurdistan24 ekranlarında izleyici ve dinleyiciyle buluşacak.

25 yıldır dünyaca ünlü merkezlerde sahne alan Svetlana Kasyan’ın konserlerine Papa da birkaç kez gitti. Papa Francis, kültür ve sanat alanındaki hizmetlerinden dolayı Kasyan’a Aziz Sylvester Şövalyelik Madalyası ile “Dame” asalet unvanını verdi. Kasyan, Vatikan tarihinde bu ödüle layık görülen ilk kadın opera sanatçısı oldu.

1984 yılında Gürcistan’ın Batum kentinde Ezidi Kürt bir ailenin kızı olarak dünyaya gelen Svetlana Kasyan, 9 yaşındayken annesi, kardeşi ve anneannesiyle Kazakistan’daki teyzesinin yanına göç etti ve 17 yaşına kadar burada okudu.

Burada müzik alanında kendini geliştiren Kasyan, Rusya’da müzik eğitimi aldı. Burslu bir şekilde okuyabilmek için Kazakistan vatandaşlığından çıkıp Rusya vatandaşı oldu.

Opera alanındaki başarısı sayesinde Moskova’daki ünlü Bolşoy Tiyatrosu’na girdi ve soprano olarak sanatını icra etmeyi sürdürdü.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu