Dünya

New York Times’tan Türkiye analizi: Demokrasi geriliyor

New York Times, İsveç merkezli düşünce kuruluşu V-Dem’in hazırladığı demokrasi araştırmasının sonuçlarını paylaştı… Gazete, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fotoğrafını kullandığı haberde, “Veriler ABD’nin müttefiklerinde demokrasinin gerilediğini gösteriyor” ifadesini kullandı.

ABD’nin çok satan gazetelerinden New York Times, ABD’nin müttefiklerinde demokrasinin düşüşte olduğuna dair kapsamlı bir analiz hazırladı. Analizde İsveç merkezli V-Dem isimli kâr amacı gütmeyen kuruluşun verileri kullanıldı.Analizde Türkiye başlığı ön plana çıktı.

Washington yönetiminin desteklediği ülkelerde demokrasi azalma oranlarının ABD müttefiki olmayan ülkelerin iki katına ulaştığını yazan New York Times, “ABD ve müttefikleri son 10 yılda küresel demokrasinin gerilemesinde büyük paya sahip. ABD müttefikleri dünyanın geri kalan ülkelerine göre ortalamada yine daha demokratik görülüyor. Fakat neredeyse hepsi 2010’dan beri demokraside erozyona uğradı. Buna seçimlerde adillik, yargı bağımsızlığı gibi alanlar da dahil” yorumunu yaptı.

Gazete verileri analiz ettiği haberinde, “Fransa veya Slovenya gibi ülkelerde demokrasi, kurumların tepki ve güvensizlik siyaseti arasında değer kaybetmesine tanık oldu. Bahreyn gibi ‘diktatörlükler’ zaten mütevazı derecede olan özgürlükleri kısıtladı. Bu hükümet biçiminde, seçilmiş liderler daha çok ‘diktatör’ gibi davranır ve siyasi kurumlar aşınır. ABD’nin müttefikleri genellikle bu eğilime öncülük etti. Türkiye, Macaristan, İsrail ve Filipinler buna örnek olarak verilebileceğini” belirtti.

NY Times, “Bulgular ayrıca, ABD’nin dünyada doğuştan demokratikleştirici bir güç olduğuna dair her iki tarafta da yaygın olarak kabul edilen Amerikan varsayımlarının altını oyuyor” yorumunu yaptı.

EN ÇOK AZALDIĞI ÜLKELER

Gazete, “1990’larda aralarında Türkiye ve Güney Kore’nin de olduğu ABD müttefiklerinin demokratik olarak iyileştiğine” dikkat çekerek şunları kaydetti:

“Ancak G20 ülkeleri arasında Brezilya, Hindistan ve Türkiye gibi ülkelerin demokrasinin en çok azaldığı ülkeler arasında olduğu vurgulandı. Türkiye’de basın özgürlüğünün, akademinin, sivil toplum faaliyetinin azalmasında ve yanlış bilginin yayılmasında 2010’dan beri bir artış yaşandı.”

Verilerde ayrıca, “Türkiye makamları,  salgın haberleri nedeniyle gazetecileri tutukladı, yüzlerce yurttaşı konuyu sosyal medyada tartıştıkları için gözaltına aldı” denildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu