Connect with us

Dünya

Ukrayna’nın Avrupa yolundaki süreci başladı

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’le görüşen Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, “Ukrayna’nın Avrupa yolundaki süreci başladı” açıklaması yaptı.

Von der Leyen, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile yaptığı görüntülü konuşma hakkında sosyal medyada açıklamada bulundu.

“Devlet Başkanı Zelenskiy’e AB’nin desteğinin devamı konusunda teminat verdim. Ukrayna’nın AB yolu başlamıştır” ifadesini kullanan von der Leyen, bu tür zamanlarda vizyon, sebat ve tahammül gerektiğini söyldi.

Von der Leyen, “AB komisyonu da bu yolda ilerleyecektir” ifadesini kullandı.

Görüşmenin ardından Twitter hesabından bir açıklama yapan Zelenskiy de “Avrupa Komisyonu Başkanı von der Leyen ile önemli bir görüşme gerçekleştirdik. AB üyeliği için Ukrayna başvurusuna ilişkin Avrupa Komisyonu görüşü birkaç ay içinde hazırlanacak. Ukrayna hükümeti ve Avrupa Komisyonu’na bilgi verildi. Stratejik hedefimize birlikte ilerliyoruz” ifadelerini kullandı.

Avrupa Parlamentosu, 2 Mart’ta Ukrayna’nın AB üyelik başvurusunu 676 milletvekilinden 637’sinin oyuyla kabul etmişti. Kabul edilen tasarıda, AB’nin Ukrayna’ya askeri ve insani yardımları artırması gerektiği, savaştan kaçan Ukraynalılara geçici koruma statüsü verilmesi gibi düzenlemeler de yer almıştı.

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir