Connect with us

Yaşam

Diyarbakır’da Newroz heyecanı

Diyarbakır’da kıyafet alamasalar da Newroz’a gideceklerini söyleyen yurttaşlar, “Bu durum sesimizi, taleplerimizi dile getirmeye engel değil, heyecanımız her zamanki gibi” dedi.

Diyarbakır’da her yıl coşkuyla kutlanan Newroz haftasına girildi. Kent 21 Mart’ta kutlanacak Newroz’a hazırlanıyor. Kentteki Newroz heyecanını esnaf ve yurttaşlara sorduk. Kent esnafı ekonomik krizin satışlarını etkilediğini belirtirken yurttaşlar, heyecanlarının geçmiş yıllarla aynı olduğunu söyledi. 

KIYAFETLERE İLGİ ÇOK AMA ALIM GÜCÜ YOK 

Yasemin Süleymanoğlu, 22 yıldır Sur’da yöresel kıyafetler dikiyor. Son iki yılda pandemi gerekçesiyle yöresel kıyafetlerde alımın düştüğünü belirten Süleymanoğlu, fakat bu yıl alım düşüklüğünde yaşanan ekonomik krizin önemli ölçüde etkilerinin görüldüğünü söyledi. Süleymanoğlu, “Yöresel kıyafetlere ilgi var ama alım gücü yok. Geçen yıl 200 TL’ye sattığım elbiseyi şu an 600 TL’ye satmak zorundayım. Hareketlilik var ama fiyatı duyan geri gidiyor. Daha önce olduğu gibi şubat sonrası hazırlıklara başladık. Bu yıl da ilgi büyük ama alamıyorlar, kiralamak istiyorlar, onu da biz yapamıyoruz. 700-800 TL elbiseye veremiyor insanlar. Ekonomik kriz buna neden oldu, yüzde 50 düşüş var kıyafet alımında. Çünkü 3 öğün yemek yerine 3 öğün zam yiyoruz” dedi. 

“VATANDAŞ ARTIK KİRALIK ELBİSE İSTİYOR”

Fırat Bahtiyar, 20 yılı aşkın Çarşîya Şewitî’de esnaf, yöresel kıyafetler satıyor. Daha önceki yıllarda çarşının bu kadar sessiz sakin geçmediğini belirten Bahtiyar, “Tık yok çarşıda, 2015’ten sonra düşüş yaşandı. Şu an sadece Avrupa’dan gelenler alıyor. Kriz bu durumu fazlasıyla etkiledi. Daha önceleri 2-3 ay öncesinde Newroz hazırlığı yapardık. Şimdi satsak kıyafeti yerine koyabilir miyiz, bilmiyorum. Dükkana gelen daha çok kiralık elbise istiyor, onu da biz veremiyoruz. Daha önceki Newrozlarda ürün yetiştiremiyorduk oysa. Sur’da yaşanan sokağa çıkma yasaklarından sonra durum bu hale geldi” dedi. 

Esnaf Şahabettin Uğur ise, “Newroz hazırlığı yok, kimse daha sormuş değil. Yine de hazırlıklıyız ama hareketlilik yok. 42 yıldır bu çarşıdayım. Eskiden Newroz haftası çarşı kalabalık olurdu, şimdi ses seda yok. Krizin etkisi fazlasıyla var. 10 TL’lik şal şimdi 25-30 TL, nasıl satış yapalım?” diye sordu.

“NE OLURSA OLSUN ALANDA OLACAĞIZ”

Yurttaşlardan Leyla Taş ise, ekonomik kriz kendilerini etkilese de Newroz’u heyecanla beklediklerini belirterek, “Kıyafet alamazsak da gideceğiz. Bu Newroz bizim, ne olursa olsun alanda olacağız. Rengarenk gitmesek de bu sesimizi, taleplerimizi dile getirmeye engel değil, heyecanımız her zamanki gibi. Sabahın erken saatlerinde alanda olacağız” dedi. 

Vesile Çadırcı da, “Ekonomik kriz hayatımızı etkiledi ama heyecanımız hep aynı. Alanlarda olmamıza engel değil. Kıyafet almayı düşünüyorum, bayağı artsa da fiyatlar bir hesap yapıp almayı düşünüyorum, alamazsam da sorun değil. Newroz’a gitmemenin mazereti olmaz” dedi.

OTELLERDE İSTENİLEN DÜZEYDE OLMASA DA HAREKETLİLİK VAR

Fırat Topal’ın Evrensel’den haberine göre; Diyarbakır Otelciler ve Turizm Derneği (DOTED) Başkanı Veysi Kaya, kentteki otellerde geçen yıla oran daha fazla bir hareketlilik olduğunu belirterek, otellerin Newroz’a dair de hazırlık içerisinde olduğunu söyledi. Kaya, “Kentte mart ayı itibariyle bir hareketlilik var. Bu ayın içerisinde önemli iki organizasyon bizi beklemekte birincisi Newroz, ikincisi ise bölge tarihinde ilk defa gerçekleşecek Mezopotamya Turizm Fuarı bu iki organizasyon için gereken tüm hazırlıkları yapmış bulunmaktayız. Doluluk şu an yüzde 60’larda ama ay sonunda bu yüzde 75 veya yüzde 80’i bulur diye düşünüyoruz. Zaten veriler de onu gösteriyor, bunun daha yukarılara çıkmasını gönül isterdi fakat mevcut durum ortada, savaş ve ekonomik sıkıntılar ama bu demek olmuyor ki hep böyle gidecek, bizlerde sezon açıldı, inşallah daha güzel günleri tüm ülke olarak görüp yaşayacağız” dedi. 

“BİR MİLYONUN ÜZERİNDE KATILIM BEKLİYORUZ”

Newroz Tertip Komitesinden Gülistan Atasoy Tekdemir, Newroz hazırlığının önemli ölçüde tamamlandığı belirterek, 21 Mart’ta alanlarda olma çağrısında bulundu. Tekdemir, “Bütün ilçelerde arkadaşlarımız alan çalışması yürütüyorlar. Cadde pankartlarımızı 90 ayrı noktaya astık. Dış ilçelerde de Newroz kutlamaları yapılacak. Anons araçlarımız çağrılarda bulunuyor, 100 bin bildiri basıldı, mahallelerde dağıtıldı. Bir milyonun üzerinde katılım beklediğimiz bir Newroz planlamamız var. Newroz’a hazırlanılıyor, bütün teknik çalışmalar yapılıyor. Avrupa ve Ortadoğu’dan 100’e yakın yabancı ağırlamayı planlıyoruz. Türkiye’den de 100’ün üzerinde konuk bekliyoruz” dedi. 

Bu Newroz’u “Şimdi kazanma zamanı” diyerek kutlayacaklarını ifade eden Atasoy, “Hiçbir şey bizi Newroz’u kutlamaktan alıkoyamaz. Bu güne verilmiş bütün bedellerin artık bir kazanımla sonuçlanması, Newroz’un bu güne kadarki en kitlesel ve tarihsel buluşmayı sağlama açısından bir çalışma yürütüyoruz. Bu anlamda eşit, özgür bir yaşam, halkların bir arada yaşadığı bir ülkeyi, bir dünyayı kurmak için de herkesi kendi rengiyle, kendi sesiyle, sözüyle Newroz ateşi etrafında bir arada olmaya çağırıyoruz” dedi.

Devamı…
Yorumunuz

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir