Politika

Türkiye, Süleymaniye uçuşları için hava sahasını kapattı

Türkiye, PKK’nın faaliyetlerinin artmasını ve uçuş güvenliğini tehdit etmesi gerekçesiyle hava sahasını Irak’ın Süleymaniye havalimanını kullanacak hava araçlarına kapattığını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, “Türk hava sahası, Irak Süleymaniye Uluslararası Havalimanı’nı iniş/kalkış için kullanacak hava araçlarının kullanımına 3 Nisan itibarıyla kapatılmıştır” dedi.

Tanju Bilgiç, Türkiye ile Irak’ın Süleymaniye şehri arasındaki uçuşlara ilişkin soruya yazılı cevap verdi. Bilgiç, şunları söyledi: “Türk hava sahası, Irak Süleymaniye Uluslararası Havalimanı’nı iniş/kalkış için kullanacak hava araçlarının kullanımına 3 Nisan itibarıyla kapatılmıştır.

Söz konusu karar, Süleymaniye’de PKK terör örgütünün faaliyetlerinin yoğunlaşması, terör örgütünün havalimanına nüfuz etmesi ve böylece uçuş güvenliğinin tehdit edilmesi çerçevesinde alınmıştır.

İlk aşamada 3 Temmuz 2023 tarihine kadar geçerli olması öngörülen karar, anılan tarihe kadar yakından izleyeceğimiz gelişmeler ışığında tekrar gözden geçirilecektir.” (DHA)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu