Connect with us

Ortadoğu

Türkiye, Kürdistan petrol boru hattının denetiminin tamamlandığını duyurdu

Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Kürdistan Bölgesi’nden Ceyhan limanına uzanan petrol boru hattının denetiminin tamamlandığını duyurdu.

Bayraktar, bugün gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bugün itibarıyla bağımsız bir araştırma şirketi çalışmalarını tamamladı, şu anda raporunu hazırlıyorlar.”  ifadelerini kullandı. Ancak  Bayraktar, petrol akışının yeniden başlaması için kesin bir tarih belirtmedi.

Türkiye, Uluslararası Ticaret Odası’nın verdiği tahkim kararının, Ankara’nın 2014-2018 yılları arasında federal hükümetin izni olmadan Kürdistan Bölgesi üzerinden yapılan petrol ihracatı nedeniyle Bağdat’a tazminat ödemesine hükmetmesi üzerine, geçen yıl 25 Mart’ta Kürdistan Bölgesi’ndeki boru hattından akışı askıya almıştı.

Türkiye, bu kararın ardından sismik açıdan aktif bir bölgeden geçen ve geçen yıl 6 Şubat’ta Maraş’ta meydana gelen yıkıcı depremin yol açtığı ve sel nedeniyle zarar gördüğünü söylediği boru hattında bakım çalışmalarına başladı.

Kürdistan Bölgesi Petrol Üreticileri Birliği’nin geçen yılın Ağustos ayı sonlarında Türkiye’nin Ceyhan limanına ihracatın askıya alınmasının üreticilere maliyeti olduğunu ve bölgedeki üreticilerin petrol fiyatlarını azaltmak zorunda kalması nedeniyle Irak hükümetinin yaklaşık 4 milyar dolar zarara uğradığını belirtmişti.

Devamı…