Connect with us

Politika

Özel CHP Genel Başkan adaylığını açıkladı

CHP Grup Başkanı Özgür Özel bugün Genel Merkez’de yaptığı açıklamada CHP genel başkanlığına adaylığını açıkladı. “Herkesi bu yolda yürümeye davet ediyorum” dedi. 

CHP Grup Başkanı Özgür Özel, günlerdir siyaset gündeminin kilitlendiği “Değişimin Yüzyılı, Yüzyılın Değişimi” başlıklı tutum belgesini açıkladı, adaylığını ilan etti. Özel, seçimlerin ardından parti yönetiminin tavrını eleştirdiği konuşmasında, “sorumluluk almaktan kaçınıldığını, yönetimin, parti içi iktidarı korumaya çalıştığını” belirtti. 

Özel, dün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu‘nun kendisi hakkında yaptığı “Adaylığını ilan edecek” açıklamasını “jest” olarak gördüğünü söylerken, CHP liderinin sözüne atıfta bulunarak, “Parti tarihini bilen, bagajı olmayan gençler vardır. Ben öyle bir genç olursa görevi seve seve teslim ederim yaklaşımının bir devamı olduğunu ümit etmek istiyorum” dedi. 

Görevine devam edeceğini duyuran Özel, kurultay günü kesinleştiğinde bu kararın yeniden gözden geçirileceğini belirtti. Özel, kazanamaması durumunda CHP’de mücadeleye devam edeceğini, “baba evinden ayrılmayacağını” söyledi. 

Özel, CHP’de pek çok kez krize neden olan danışman meselesiyle ilgili olarak da “Parti Meclisi gerçek bir Meclis gibi çalıştırılacak, parti politikalarının belirlenmesinde danışmanlar değil, Parti Meclisi mutlak söz sahibi kılınacaktır” dedi. 

Özel, genel merkez yöneticileri, milletvekilleri, belediye başkanları ve meclis üyeleri için 3 dönem sınırı getirileceğini söyledi.

Özel, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında kendisine yöneltilen soru üzerine de “değişim hakkındaki duruşunu önemsediğini, iletişim kanallarının açık olduğunu” bildirdi. 

Özel, genel seçimlerde partisinin önderliğinde kurulan Millet İttifakı’ndaki 4 partiye (DEVA, Gelecek, Saadet, Demokrat Parti) 39 milletvekilliği verilmesini de “Parti tarihinde unutulmayacak bir hasar bırakmıştır” sözleriyle eleştirdi. Özel ayrıca, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ile yaptığı gizli protokole de göndermede bulunarak, “Partiler arası imzalanan protokollere dair seçilmiş kurulları bilgilendirmelerin dahi yapılmadığı süreçler işletilmiştir. Bu ölçüde yetki kullanıp, sorumluluk üstlenmeyen bir yönetim tarzı kabul edilemez” diye konuştu. 

Devamı…