Connect with us

Yaşam

TMD Genel Başkanı Şimşek: Ana Dilde eğitim Anaokulunda devlet olanaklarıyla başlatılmalı

Merkezi Diyarbakır’da bulunan TMD Genel Başkanı Mahmut Şimşek yazılı açıklama yaparak, iktidara çağrıda bulundu.

Toplumsal Mutabakat Derneği Genel Başkanı Mahmut Şimşek, yeni dönemde iktidarın atması gereken adımlara ilişkin önerilerini sıralarken, Kürt sorununun çözümünde Meclis içinde ve dışındaki tüm muhatapların sürece katılması gerektiğini belirterek,  ‘Anadil de eğitim Anaokulunda devlet olanaklarıyla başlatılmalıdır’ dedi.

Mahmut Şimşek seçim sonuçlarını değerlendirdiği yazısında şu ifadelere yer verdi:

Kürt Seksiyonu kurulmalıdır

İktidara ve yeni seçilen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çağrı yapan Şimşek, yeni Türkiye’nin yeni bir Anayasa öncülüğünde yeniden yapılanması ve restorasyonu el birliği ile güç birliği ile olması gerektiğini vurgularken, demokrasi inatlaşarak değil, uzlaşarak, çatışarak değil, çakışarak yol alındığını ifade etti.

Şimşek iktidarın Kürtlere yönelik atması gereken adımlara ilişkin olarak da önerilerini şöyle sıraladı:

“Anti Kürt politikalar kadar, anti göç politikaları da ülkeyi içte ve dışta germektedir. Kürtlerle ilgili her türlü adımda partilerden önce iktidarın yeni anayasal demokratik hakları muhatap almasını önermekteyiz. Bu konuda da devlet başkanı ve iktidar, mecliste muhalefeti, meclis dışında tüm STK, DKK, vakıf, Kanaat insanı ve üniversitelerle demokratik kamuoyu oluşturmayı hedeflemelidir.

Külliyede, yerelden genele, kültürel demokrasi çerçevesinde Kürtlerden oluşan bir Kürt Seksiyonu kurulmalıdır.  Anadil de eğitim Anaokulunda devlet olanaklarıyla başlatılmalıdır.”

Devamı…