Politika

Tezkere geçti

Suriye ve Irak’a asker gönderilmesine dair tezkere Meclis’ten geçti.

Oylamada CHP, HDP ve TİP milletvekilleri HAYIR oyu kullanırken, DEVA Partisi’nin daha önce EVET oyu kullanacağına dair açıklama yapmışken çekimser kaldı.

CHP “HAYIRvereceğini açıklamıştı

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu meclis grup toplantısında tezkereyle ilgili şunları söylemişti:

“Bu tezkerede yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye’de bulunması, Cumhurbaşkanı’nın belirleyeceği esaslara göre kullanılması var. Bahçeli’ye soruyorum. Bu yabancı askerler kim? Yabancı askerler Türkiye’ye konuşlanacak, sen de gelsinler diye el kaldıracaksın. Söyle bakalım, milliyetçi sen misin, biz miyiz? Yabancı askerlerin potinlerinin Türkiye topraklarının topraklarını çiğnemesini istemiyoruz. Çıkarın bunu tezkereden. Taliban’ı mı getireceksin? Kim gelecek? Amerikalılar mı, Yunanlar mı, kimi çağıracaksın?”

“Niye garip gurebanın evladı orada şehit olsun? Komando marşını söyleyen TÜGVA’cılar var, ‘en büyük komutanımız da Erdoğan’ diyorlar. Gönder onları Suriye’ye. Oradaki komutanı da Bilal Erdoğan olsun.”

CHP tezkere için amacın ülkeyi Suriye bataklığında yeni bir savaşa sürükleyip bunu gerekçe yapıp seçim yaptırmak olarak değerlendiriyor.

Biliyoruz ki daha önce CHP tezkere konusunda şerhli EVET oyu vermişti,ama CHP bu kez çok net dille HAYIR dedi. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu