Yaşam

Siyasetçiler, ‘Irak’ta değişen siyasi tabloyu ve yeni süreci’ değerlendirdi

Siyasi parti temsilcileri, Ortadoğu Araştırma Enstitüsü (MERI) tarafından organize edilen “İstikrarlı bir Ortadoğu için istikrarlı bir Irak” başlıklı forumda “Irak’ta değişen siyasi tablo, yeni hükumet kurma çalışmaları önündeki engeller” konusunu değerlendirdi.

2021 MERI Forumu, Irak seçimlerinden iki hafta sonra ve nihai sonuçlar açıklanmadan önce, “İstikrarlı bir Ortadoğu için istikrarlı bir Irak” adıyla gerçekleştiriliyor.

Rûdaw Medya Grubu’nun medya sponsorluğunu yaptığı Forumun ilk oturumunda, “Irak’ta değişen siyasi tablo, yeni hükumet kurma çalışmaları önündeki engeller ve herkes için yaşanabilcek bir Irak’ın inşası” ele alındı.

Gazeteci Hiwa Osman’ın suncuğu panelde, Irak Cumhurbaşkanı Hukuk Danışma nı ve Sadr Hareketi yöneticilerinden Dr. Emir el Kenani, Kürdistan demokrat Partisi (KDP) Politbüro üyesi Cafer Eminki, Basra Valisi Esad el İdani, Irak Parlamentosu Sünni Takaddum Partisi yeni vekili Muzahim El Ğayat ve Kürdistan Bölgesi Irakla İlişkiler Bakanı ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Başkanlık Divanı üyesi Xalid Şiwani, değerlendirmelerde bulundu.

Sadr Hareketi üyesi el Kenani: Irak’a müdahale var

Seçimde 73 sandalye kazanan Sadr Hareketi yöneticilerinden Dr. Emir el Kenani, seçimlerin sonuçlarına ilişkin itirazların doğal olduğunu, ancak her seçimin bir galibi olduğunu vurguladı.

Geçmiş yıllrda yapılan seçimlerde de aynı şekilde itirazların boygösterdiğini dilegetiren el Kenani, ancak seçim komisyonunun bu defa diğer seçimlerden daha iyi çalıştığını belirtti.

Irak’taki tüm üst düzey liderlerin, “siyasi ittifak tecrübesinin başarısız olduğu” konusunda hemfikir olduğunu vurgulayan el Kenani, “Şimdi soru şu; bu tecrübeyi tekrar mı edelim. Tüm liderler bu tecrübenin başarısız olduğu konusunda hemfikirdirleri. Alternatif bir yönetem denemeliyiz. Çoğunluğu elde eden taraflar hükumeti kurarsa diğerleri muhalefet mi olacak? Bu çok önemli bir soru. Muhalefet olursa yapıcı mı yıkıcı mı olacak? Özellikle askeri kanadı olan taraflar var ve bu bir tehlike. İster Bağdat’ta olsun istersen de Kürdistan Bölgesi’nde” dedi.  

Irak’ta başbakanlık konusunda 2014’ten bir yancı müdahale altında bulunduğunu ifade eden el Kenani, “Bölge ülkeleri kendi çıkarlarını düşünüyor. Eğer Iraklılar birlik olursa komşu ülkeler bu tür bir müdahalede bulunamaz” yurmunu yaptı.

Dr. Emir el Kekani, Irak’ta temel sorunun “yetki ve gelir” sorunu olduğunu, siyasi uzlaşmazlıkların temelinde yetki ve gelirlerin dağılımı konusu bulunduğunu söyledi.Dr. Emir el Kekani

KDP’li Eminki: Kapımız Iraklı tüm taraflara açık

KDP Politbüro üyesi Cafer Eminki de, “KDP olarak Sünnisi ile Şiisi ile tüm Iraklı siyasi taraflara açıktı, bugünn ve gelecekte de açık olacaktır. Çünkü bizi birbirimize yakınlaştıran çok şey var” dedi.   

Mevcut durumun ve sorunların aşılması konusunda iyimser olduklarını kaydeden Eminki, “Iraklılar birlik olmalı, yönetim mekanizmasını da iyileştirmeli. Bu şekilde içinde bulunduğumuz kargaşayı aşabilmeliyiz” şeklinde konuştu.

Seçim sürecini, “başarılı ve şeffaf” bulduklarını anlatan Cafer Eminki, “Seçime katılan tüm taraflar için yeni bir şans doğdu. Irak şu an çok karmaşık bir süreçten geçiyor. Geçmiş yıllarda yaşanan sorunlar bizi daha ince düşünmeye sevkediyor. Bundan desrs çıkarıp bunu fırsata çevirmeliyiz. Ancak geri çekilmemeli, sorunların üstüne gitmeliyiz” şeklinde konuştu.

Iraklıların “ortak bir bakış açısı etrafında toplanması gerektiğini” vurgulayan Eminki, “Ortak amaçlardan söz etmiyorum. Herşeyden önce iyi bir yönetim ve adil bir gelir dağılımına ihtiyaç var. Askıda kalan sorunlara el atılmalı. Bu sorunlar anayasa çerçevesinde çözülmeli. Çünkü hepimiz için geçerli olan yolharitası orada belirlenmiştir” dedi.Cafer Eminki

KYB’li Şiwani: Kerkük bu zihniyetle yönetilirse durum bugünkünden iyi olmaz

Kürdistan Bölgesi Irakla İlişkiler Bakanı ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Başkanlık Divanı üyesi Xalid Şiwani de Kerkük meselesine değindi.

Kerkük’e Kürt bir vali atanması gerektiğini belirten Şiwani, Kerkük sorunu zor bir sorun. Çünkü bölgesel olduğu kadar uluslararası bir meseledir de. Surun medyada tartışılmaktansa masaya yatırılmalıdır” diye konuştu.

“Partiler bu zihniyetle yönetmeye devam ederse Kerkük’ün durumu bugündekünden daha iyi olmaz, halk da kabul etmez” diyen Şiwani, meselenin Irak Anaysası’nın 140’ıncı Maddesine göre çözüme kavuşturulması gerektiğine vurgu yaptı.Xalid Şiwani

Takaddum milletvekili el Ğayat: Siyaset ile toplum arasındaki uçurum derinleşir

Irak Parlamentosu Sünni Takaddum Partisi yeni vekili Muzahim el Ğayat da seçimlerin nihai sonuçlarının Irak Bağımsız Yüksek Komisyonu ve Anayasa Mahkemesi tarafından açıklanana kadar itirazların normal olduğunu belirterek, “Bizim için önemli olan Irak’ta daha demokratik bir düzenin yerleşmesidir. Şu an halkımızı Irak’ta demokratik sürecin tehlike altında olduğunu hissediyor. Demokrasiyi ilerletmek siyasi partilerin görevi” dedi.

Irak’ta bir biri ardında gelen hükumetlerin toplumun sorunlarını çözemediğini anlatan el Ğayat, “Ayrımcılığın ülkemize hiçbir yararı olmaz. Başarılı siyaset Irak’ta tüm tarafları bir çatı altında toplayabilen siyasettir. Siyasi boşlukları doldurmak ve halkın taleplerini karşılamak için çalışmalıyız” ifadelerini kullandı.

Irak’ta terörün son bulması, yıkılan şehirlerin yeniden inşası ve halkın işsizlik, yoksulluktan kurtulmasının en temel yolunun daha kapsayıcı bir diyalogdan geçtiğini ifade eden Muzahim el Ğayat, “Irak nüfusunun yüzde 68’inin genç olduğunu ancak gençlerin de yüzde 30’unun işsiz olduğunu biliyor musunuz? Bu böyle oldukça acılar çoğalır, siyaset ile toplum arasındaki uçurum derinleşir” diye belirtti.

Musul’daki duruma da dikkat çeken Takaddum milletvekili, “Musul Irak’ın en büyük ikinci kenti. Musul kalkınırsa Irak kalkınır. Tüm siyasi taraflara çağrım şudur; Ninova’ya gitsinler ve kentin yeniden inşası ile kalkınmasına destek için lobi şeklinde çalışsınlar” dedi.Muzahim el Ğayat

Kaynak:Rudaw

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu