Dünya

Taliban’dan kafa kesme

Afganistan’da yönetimi ABD’nin çekilme kararı sonrası silah zoruyla devralan Taliban yönetimi ülkenin Herat şehrindeki mağazalardaki cansız mankenlerin kafalarını mağaza sahiplerine zorla kestirdi. Örgütün kendi dini görüşlerine uymadığı gerekçesiyle yaptırdığı işlem sosyal medyada tepki çekti.

Taliban yönetiminin Herat vilayetindeki mağazalarda kendi dini gerekçelerini öne sürerek cansız mankenlerin başlarını mağaza sahiplerine testere ile kestirdiği görüntüler tepki çekti.

Afganistan’ın önemli merkezlerinden olan, çok defa işgal ve istilalara maruz kalan Herat, onlarca uygarlığın ve kültürün izlerini taşıyor. Ülkenin İran ve Orta Asya’ya açılan kapısı olan Herat zengin kültürü ve tarihi mirasıyla dikkat çeken bir vilayet. Hoşgörü felsefesiyle dünyada milyonlarca insanı etkileyen Mevlana’nın “Horasan’ın incisi” olarak tanımladığı Herat’ın Taliban yönetimine geçmesi sonrası ortaya çıkan görüntüler pekçok insanı üzdü.

https://www.youtube.com/watch?v=FANdOLt7rVE

Ne olmuştu?

Taliban, ülkedeki mağazaların vitrinlerinde yer alan cansız mankenlerin başlarının sergilenmesine yasak getirmişti.

Taliban hükümetine bağlı İyiliği Emretme ve Kötülükten Men etme Bakanlığı’nca getirilen yeni talimatlar kapsamında, mağaza vitrinlerinde cansız kadın manken başlarının sergilenmesi yasaklanmıştı.

Yeni kararla birlikte mağaza vitrinlerindeki cansız kadın mankenlerinin başları örtülmek zorunda olacak, ya da baş kısmı mankenlerden ayrılacak.

Kadın cansız manken başlarına getirilen yasak, taksi sürücülerine kadınları erkek bir refakatçileri olmadan 70 kilometreden uzağa götürmelerine yönelik yasaktan hemen sonra gelmişti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu