Ortadoğu

Bağdat Uluslararası Havaalanı’na saldırı girişimi

Irak’ta DEAŞ’la Mücadele Uluslararası Koalisyonu’ndan bir yetkili, Bağdat Uluslararası Havaalanı yakınlarında bulunan ABD’nin Victoria üssüne iki silahlı insansız hava aracı (SİHA) ile saldırı düzenlendiği bildirdi.

Söz konusu yetkili, sabaha karşı saat 04:30 sıralarında gerçekleşen saldırı sırasında hava savunmasının iki SİHA’yı düşürdüğünü belirtti.

İsminin açıklanmaması koşuluyla AFP’ye konuşan yetkili, saldırının herhangi bir hasarla sonuçlanmadığını dile getirerek, Bağdat Uluslararası Havaalanı’nın sivil bir havaalanı olduğunu ve buna benzer saldırıların yapılmasının tehlikeli olduğunu vurguladı.

Yetkili, olayla ilgili soruşturma başlatıldığını da ekledi.

Uluslararası Koalisyon tarafından SİHA’ların enkazına ilişkin paylaşılan fotoğraflarda, söz konusu SİHA’ların üzerinde ‘liderlerin intikamı’ yazdığı görüldü.

Bu saldırı girişimi, İran Devrim Muhafızları’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu el-Mühendis’in 3 Ocak 2020’de ABD’nin hava saldırısı ile öldürülmesinin 2. yıl dönümüne denk geldi.

Tahran, Süleymani’nin öldürülmesinden günler sonra, ABD askerlerinin konuşlandığı Irak’taki Ayn el-Esed üssüne füze saldırısıyla yanıt verdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu