Ortadoğu

Suriyeliler Rus işgaline karşı Ukrayna’yı destekliyor: Çilemiz de, kaderimiz de bir

Suriye’de halkın bir kesimi Rusya’nın işgali nedeniyle Ukrayna halkına güçlü desteklerini dile getirerek, ‘çilemiz de, kaderimiz de bir’ mesajı gönderdi.

The Guardian gazetesinin haberine göre, Suriye’de yıllardır Rus saldırılarına maruz kalan İdlib sakinleri, Suriye’de yaygın olan dezenformasyon, ayrım gözetmeyen bombalama, siber savaş ve yıkıcı ağır silahların şimdi Ukrayna’da kullanıldığına dikkat çekti.

Ukrayna’yı işgali nedeniyle Rusya’ya yaptırım uygulamak için sıraya giren ülkelerin kendilerini hayrete düşürdüğünü söyleyen Suriyeliler, bu ülkelerin Suriye’nin çektiği acıyı her zaman hafife aldığının altını çizdi.İdlib ve Suriye’nin başka bölgelerinde, son olayların nihayet kendilerini Rus baskısından kurtarabileceğine ve dünyanın çektikleri çileye yeni bir perspektiften bakmasına vesile olacağına dair umutlar artıyor.

Almanya Ukrayna’ya silah vermesi, Türkiye’nin Rus savaş gemilerinin İstanbul Boğazı ve Çanakkale Boğazı’ndan Karadeniz’e geçmesini engellemesi halinde, Suriye ihtilafına daha fazla sempatiyle bakılacağı yönünde ümitler var.

Türkiye’de yaşayan Suriyeli İlham Şahin The Guardian’a şunları söyledi;

“Bizim ve onların çilesi bir. Ukrayna’nın neler yaşadığını dünyadaki herkesten daha iyi biliyoruz. Onlar kazanırsa biz de kazanırız.”

Şu anda İdlib’de bulunan Humuslu Mervan İsa ise, “6 yıl boyunca Rus bombaları ve yalanları altında yaşadık. Bizim ve Ukraynalıların kaderi artık birdir” dedi.

Rusya Suriye’de oynadığı rolden hiçbir zaman sorumlu tutulmadı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 2015 yılında Beşşar Esed rejimini kurtarmak için Suriye’ye müdahale etmesinden bu yana, Rusya okullar, fırınlar ve hastaneler gibi sivil alanlara yönelik sayısız saldırı gerçekleştirdi ve bunların hepsi küresel liderlerden cılız tepkiler aldı.

Putin için Suriye, yeni silahları test edebileceği, Doğu Akdeniz’de bir yer edinebileceği ve Batı’nın yolunu kaybettiği bir arenada gücünü test edebileceği bir yer haline geldi.

Rus lider, çok geçmeden birçok kişiyi, parçalanmış bir ülkeyi tek başına yeniden kurabileceğine ve Rusya’nın çatışmaya müdahalesinin ‘meşru ve hatta belki de gerekli’ olduğuna ikna etti.

Bunun bir cezasının olmaması nedeniyle, rejim kontrolünün dışında kalan ve Rusya’nın istediği gibi saldırmakta özgür olduğunu düşündüğü İdlib vilayetinde düzenli olarak sivil hedefleri vurması, binlerce insanı öldürmesi, köy ve kasabaları yıkması sıradan hale geldi.


Ara sıra uçuşa yasak bölge ilan edilmesi yönündeki çağrılar karşılık bulmadı ve bölgedeki üç milyondan fazla insanın derin acısı sürdü.

Rusya Suriye’de oynadığı rolden hiçbir zaman sorumlu tutulmadı.

Ancak, son krizde birçok Batılı ülke Ukrayna’ya desteklerini göstererek, Rus finans sektörüne yönelik geniş kapsamlı yaptırımlar uyguladı.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları nedeniyle birçok Avrupa ülkesive ABD Rus uçaklarına hava sahasını kapatma kararı aldı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu