Ortadoğu

Süleymaniye’de patlama: Ölü ve yaralılar var

Süleymaniye Polisi Sözcüsü Serkewt Ahmet, Kaziwe Mahallesi’nde akşam saatlerinde bir patlama olduğunu aktardı.

Alınan bilgilere göre, patlamanın LPG sisteminden kaynaklandığını aktardı.

Görgü tanıkları, patlamanın üç katlı bir evde meydana geldiğini ve evin tamamıyla yıkıldığını aktararak birkaç kişinin çöken evin enkazı altında olduğunu ifade etti.

Eve misafir geldiğini ve evin olay anında kalabalık olduğunu aktaran başka bir görgü tanığı, “Biz kişinin cesedini çıkardık, birkaç kişiyi de yaralı hâlde kurtardık. Yaklaşık 20 kişi daha enkazın altında kalmış olabilir” dedi.

Süleymaniye Acil Durum Servisleri Müdürü, “12-15 yaralıyı hastaneye ulaştırdık. Enkaz altında da kalanlar var. Hasarın boyutu hakkında ayrıntılı bir bilgiye sahip değiliz” dedi.

Süleymaniye Acil Durum Servisleri ise patlama neticesinde üç evin zarar gördüğünü ve en az 15 yaralı olduğunu aktararak patlamaya bir gaz tankının sebep olduğunu ifade etti.

Vali: 4 ölü, 9 yaralı, enkaz altında kalanlar var

Basın açıklaması yapan Süleymaniye Valisi Dr. Heval Ebubekir, patlama neticesinde 4 kişinin yaşamını yitirdiğinin, 9 yaralının yanı sıra enkaz altında bulunanların da olduğunu aktardı.

Ebubekir, patlamanın damdaki bir gaz tankından kaynaklandığını aktardı.

Patlama sonrası liderlerden mesajlar

Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, yaşanan patlamaya ilişkin “Kalbim Süleymaniye patlaması kurbanlarının aileleriye” dedi.

Süleymaniye’deki trajik olayı soruşturduklarını aktaran Irak Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani de kurbanların ailelerine taziyelerini iletti ve yaralılara acil şifalar diledi.

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Başkanı Bafıl Talabani ise “Bu akşam Süleymaniye’de meydana gelen trajik olayda hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diliyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Yaşanan bu büyük acıyı paylaşıyoruz” ifadelerini kullandı.(Rudaw)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu