Politika

HÜDA PAR Genel Başkanı Yapıcıoğlu: Köpek terörünü sonlandıracak adımlar atılmalı

HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, son zamanlarda artan köpek saldırılarına ilişkin, “Köpek terörünü sonlandıracak adımlar atılmalı. Burada sorumluluk hem merkezi hükümete hem belediyelere düşmektedir. Başıboş köpekler toplanmalıdır.” dedi.

HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, Gaziantep’te basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Kentte bulunan bir otelin toplantı salonunda gerçekleştirilen programda gündeme dair önemli açıklamalarda bulunan Yapıcıoğlu, basın mensuplarının sorularını da yanıtladı.

Yapıcıoğlu, tarım ve hayvancılıktaki girdi maliyetlerinin çok yüksek olduğuna işarete ederek üretimin devam etmesi için her şartta üreticinin desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

Sahipsiz köpek ve sokak hayvanları sorununun çok ciddi bir sorun olduğunu ifade eden Yapıcıoğlu, “Adıyaman’da Kuduz endişesi ile 2 mahallenin karantinaya alındığı yönünde bir haber var. Biliyorsunuz daha önce geçtiğimiz hafta Bitlis’te başıboş bir köpeğin ısırdığı çocuk, kuduz nedeniyle vefat etti. Buradan bir kez daha ben ailesine sabır diliyorum. Başıboş köpek sorunu sokak hayvanları sorunu çok ciddi bir sorun. Her gün yeni bir can kaybına ya da çok ciddi bir yaralanmaya sebebiyet veriyor. Avrupa’da 5 ülke dolaştık. Emin olun bir tek başı boş köpek görmedim. 12 gün boyunca dolaştık bir tek sokak hayvanı görmedik. Bizim memlekette köpekler sürüler halinde dolaşıyor. Afrika vahşi köpekleri gibi buldukları şeylere saldırıyorlar. Mutlaka buna bir çözüm bulunmalı, bu köpek terörünü özellikle sonlandıracak adımlar atılmalı. Burada sorumluluk hem merkezi hükümete hem de belediyelere düşmektedir. Başı boş köpekler mutlaka bir yere toplanmalıdır.” diye konuştu.

Asgari ücretin tanımının değiştirilerek buna kişinin bakmakla yükümlü olduğu ailesinin de dahil edilmek zorunda olduğunu ifade eden Yapıcıoğlu, asgari ücretin vatandaşın ihtiyaç duyduğu maddeleri almaya yetecek bir gelir seviyesine çıkması gerektiğini kaydetti.

İnancı gereği başını örten insanların başını örtüp örtemeyeceğine ilişkin herhangi bir hukuki düzenleme yapılmasını doğru bulmadıklarını ancak Türkiye’nin normal bir ülke olmadığını ifade eden Yapıcıoğlu, şunları söyledi:

“Daha önce örtüyle ilgili çok ciddi sıkıntılar yaşandı. Başını örttüğü için insanlar okullarından atıldı, memuriyete alınmadı. Öyleyse böyle bir yerde bir daha kimse mağdur edilmesin diye sağlam bir güvenceye ihtiyaç var. İşin felsefi temelini ıskalamadan yani anayasal düzenleme ile bu hakkı oluşturmak, inşai bir düzenleme suretiyle böyle bir hakkı tespit etmek değil, zaten var olan fıtri olan doğal olan ve korunması gereken bir hakkı güvenceye kavuşturmak için böyle bir adıma ihtiyaç olduğu düşüncesindeyiz. Bu adım bize göre güvencenin sağlam olması için yasal değil, anayasal bir güvence getirmek şeklinde bir adım olması bizim tercihimizdir.”

Partisinin ittifaklara katılıp katılmayacağı yönündeki bir soruya Yapıcıoğlu, şu an bir ittifak kararlarının olmadığını kaydetti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu