Ortadoğu

Süleymaniye ve Halepçe’deki gösterilerde çok sayıda kişi gözaltına alındı

Yeni Nesil Hareketi’nin (Newey Nwê) çağrısı üzerinde Süleymaniye, Ranya ve Halepçe’de düzenlenen gösterilerde çok sayıda kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Yeni Nesil Hareketi ise, 7 milletvekili ile 35 eylemcinin tutuklandığını açıkladı.

Yeni Nesil Hareketi Başkanı Şaswuvar Abdulwahid’in geçtiğimiz Cumartesi günü “benzin fiyatlarındaki artış” ve “hayat pahalılığı”nı tüm illerde eş zamanlı protesto etmek amacıyla yaptığı çağrının ardından partinin taraftarları bugün Süleymaniye merkez ile Ranya ilçesi ve Halepçe’de sokağa indi.

Rûdaw’ın haberine göre; Süleymaniye’de güvenlik güçlerinin göstericilere karşı göz yaşartıcı bomba kullandığını ve bazı göstericilerin bundan etkilendiğini aktardı.

Yeni Nesil: 7 vekilimiz gözaltına alındı

Yeni Nesil Hareketi resmi sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, tüm kentlerde yapılan gösteriler nedeniyle 7 milletvekili ile 35 parti görevlisinin gözaltına alındığı duyuruldu.

Açıklamada, gözaltına alınan vekillerin Bedriye İbrahim, Viyan Abdulaziz, Rêbwar Abdulrahman, Omid Muhammed, Mujde Mahmud, Aryan Tawgozi û Mofeq Hüseyin oldukları belirtildi.

Metro Center: 11 gazeteci gözaltına alındı

Öte yandan Metro Gazeteci Haklarını Korunması Merkezi (Metro Center) Müdürü Rehman Xerib, yaptığı açıklamada, son 24 saatte Süleymaniye, Erbil ve Duhok illerinde 11 gazetecinin güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındığını söyledi.

Xerib, “Metro Center olarak  tutukluların serbest bırakılmasını talep ediyor ve güvenlik güçlerinin bazı gazetecileri gözaltına almak için evlerine ve ofislerine baskın düzenlediğini açıkça ifade ediyoruz” dedi.

Metro Center Yöneticisi Xerib, Irak Anayasası çerçevesinde vatandaşların gösteri hakkı bulunduğunu ancak, şiddet olaylarını tasvip etmediklerini vurguladı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu