Politika

Son anket: Kürt illerinde seçmen kime oy verecek; hangi adayı tercih edecek?

Spectrum House Düşünce ve Araştırma Merkezi’nin 25 Eylül-10 Ekim tarihlerinde; Ağrı, Bitlis, Diyarbakır, Kars, Iğdır, Mardin, Muş, Şırnak, Şanlıurfa, Van, İstanbul, Mersin, Konya ve Bursa’da 1934 kişiyle görüşerek hazırladığı araştırma yayınlandı.

Katılımcılara “2018 Genel Seçimleri’nde hangi partiye oy verdiniz?” sorusu yöneltildiğinde yüzde 67,4’ü HDP, yüzde 18,5’i AKP, yüzde 9,3’ü ‘Oy kullanmadım’, yüzde 3,8’i CHP, yüzd 0,2’si HÜDA-PAR, yüzde 0,5’i ise ‘Cevap vermek istemiyorum’ dedi.

‘Kürt illeri’nde HDP’nin yüzde 69,1, Batı illerinde ise yüzde 64,7 oranında tercih edildiği görüldü. AKP’nin ‘Kürt illeri’nde yüzde 16,6, Batı illerinde yüzde 21,6 oranında; CHP’nin ise ‘Kürt illeri’nde yüzde 2,7, Batı illerinde yüzde 5,7 oranında tercih edildiği görüldü.

Son anket: Kürt seçmen kime oy verecek; hangi adayı tercih edecek? 2
   

2018 Genel Seçimleri’nde HDP’ye oy verdiğini belirten katılımcıların yüzde 95,8’i bu pazar bir seçim olması durumunda tekrar HDP’yi tercih edeceklerini belirtirken, yüzde 1,5’i ise bir seçim durumunda tercihlerinin CHP olacağını söyledi.

Son anket: Kürt seçmen kime oy verecek; hangi adayı tercih edecek? 3
  

 “Bu pazar i ̇ttifaksız bir seçim olsa hangi siyasi partiye oy verirsiniz?” sorusu yöneltildiğinde; %73 oranında HDP, %9 oranında AKP, % 6,5 oranında CHP, %4,4 oranında ‘Kararsız’ ve %4,1 oranında ‘Oy kullanmayacağım’ yönünde yanıt verildiği görülmektedir.Bu sonuçlar 2018 seçimleri verileriyle kıyaslandığında AKP’nin 9,5 puanlık bir gerileme yaşadığı, HDP’nin oylarını 5,6, CHP’nin ise 2,7 puan artırdığı görülmektedir. Kararsız ya da oy kullanmama eğiliminde olan katılımcıların oranın 8,5 olması dikkat çekicidir.

Son anket: Kürt seçmen kime oy verecek; hangi adayı tercih edecek? 4
  

 “Bu pazar i ̇ttifaksız bir seçim olması durumunda hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna verdikleri yanıtlara Kürt illeri ve Batı illeri olarak bakıldığında; Kürt illerinde HDP’ye oy verme oranının %74,7, Batı’da ise % 70,3 (yani katılımcıların yaklaşık dörtte üçü) olduğu görülmektedir.

Son anket: Kürt seçmen kime oy verecek; hangi adayı tercih edecek? 5

 Katılımcılardan 2018 Genel Seçimleri’nde AKP’ye oy vermiş olanların sadece %46,3’ü bu pazar seçim olsa tekrar AKP’yi tercih edeceklerini belirtti.

Son anket: Kürt seçmen kime oy verecek; hangi adayı tercih edecek? 6
   K

Katılımcılardan ilk defa oy kullanacak olanların %78,7’sinin bu pazar ittifaksız bir seçim olması durumunda HDP’yi tercih edecekleri görüldü. Bu grubun ikinci tercihi ise %13,1 ile CHP.

Son anket: Kürt seçmen kime oy verecek; hangi adayı tercih edecek? 7
  

 Bu pazar ittifaklı bir seçim olması durumunda, 2018 yılında AKP’yi tercih eden katılımcıların %48,3’ünün Cumhur İttifakı’nı, %11,7’sinin HDP ve bileşenlerini, %10,1’inin Millet İttifakı’nı tercih edeceği, %16,8’inin ise kararsız kaldığı görülüyor.

Son anket: Kürt seçmen kime oy verecek; hangi adayı tercih edecek? 8
  

 Araştırma grubunda yer alan katılımcıların Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Selahattin Demirtaş arasındaki tercihlerine bölgesel bazda bakıldığında; Demirtaş’ın Kürt illerinde %85,3 oranında, Batı illerinde ise %78,6 oranında desteklendiği görüldü.

Son anket: Kürt seçmen kime oy verecek; hangi adayı tercih edecek? 9
  

 “Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde 2. Tura Recep Tayyip Erdoğan-Kemal Kılıçdaroğlu kalsa tercihiniz hangi adaydan yana olur?” sorusu yöneltildi. Buna göre katılımcıların %53,4’ü Kemal Kılıçdaroğlu derken, %12’si Recep Tayyip Erdoğan olarak tercih belirtti. İkisini de tercih etmem diyenlerin oranı %25,5 iken Kararsız kalanların oranı %5,7’dir.

Son anket: Kürt seçmen kime oy verecek; hangi adayı tercih edecek? 10

   “2. tura Recep Tayyip Erdoğan ile Kemal Kılıçdaroğlu’nun kalması durumunda” oy tercihlerindeki değişkenliğine bölgesel bazda bakıldığında, Kürt illerinde Kılıçdaroğlu’nun %58,6 ile daha yüksek oranda desteklendiği görüldü. Bu oran Batı illerinde %44,9’a düştü.

Son anket: Kürt seçmen kime oy verecek; hangi adayı tercih edecek? 11
   

“Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 2. tura Recep Tayyip Erdoğan – Ekrem İmamoğlu kalsa tercihiniz hangi adaydan yana olur?” sorusu yöneltildi. Buna göre katılımcıların %58,7’si Ekrem İmamoğlu derken, %11’7si Recep Tayyip Erdoğan olarak tercih belirtti.

Son anket: Kürt seçmen kime oy verecek; hangi adayı tercih edecek? 12
   

“2. tura Recep Tayyip Erdoğan ile Mansur Yavaş’ın kalması durumunda” oy tercihlerindeki değişkenliğine bölgesel bazda bakıldığında Her iki adaya da oy vermeme eğiliminin oldukça yüksek olduğu görüldü.Kürt illerinde bu oran %41,5’e çıkarken, Batı illerinde %43,8. Mansur Yavaş’ın Kürt illerinde %40 ile Batı illerine oranla daha fazla destek alması dikkat çekici.(Kısa Dalga)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu