Sağlık

Soğuk algınlığına birebir!Karabiber çayı

Hava sıcaklarının düşmesiyle birlikte vücudumuzun savunma sistemi zayıflıyor ve hastalıklar da artıyor. Mevsim geçişlerinde değişen ısıya özellikle çocuklar, yaşlılar, astım gibi kronik akciğer hastalıkları olanlar daha duyarlı.Yeni tip koronavirüs sebebiyle bağışıklığın da hayatımızda önemli bir yer tuttuğu bu günlerde, uzmanlar karabiber çayının etkisine dikkat çekiyor.

Havalarda ki ani değişiklikler, hem vücudumuzu hem de ruh halimizi etkiliyor. Vücut direncini kaybediyor ve hastalıklara karşı duyarlı hale geliyor. Bu günlerde soğuk algınlığına yakalanınca, nezle olunca hatta yemekten sonra biraz hazımsızlık hissedince aklımıza ilk gelen şey ‘Neyi kaynatıp içsem?’ sorusudur.

Sofraların olmazsa olmaz ikilisi tuz ve karabiber yemeklere sadece lezzet vermekle kalmıyor, faydalarıyla da dikkat çekiyor. Özellikle karabiber vücudumuzdaki virüslerle savaşarak enfeksiyonların önüne geçiyor. Uzmanlar karabiberi sadece toz olarak değil, çay olarak da tüketilmesini öneriyor.

Karabiber çayının faydalarını saymakla bitiremeyen Dr. Fevzi Özgönül, söz konusu çayın antioksidan ve serbest radikalleri azalttığını, nezle, soğuk algınlığı, öksürük, solunum sıkıntısı ve ateş semptomlarında da rahatlama sağladığını belirtti.

“Bunların yanında karabiber çayı menstrüasyon sırasında ağrıyı hafifletir” diyen Özgönül, “Karabiber çayı sindirim, iştah ,gaz, ishal gibi sindirim sistemi problemlerini iyileştirmek için iyi bir yardımcıdır. Karaciğer ve tükürük üretiminden safra asidi salgısını artırır. Biber, midede hidroklorik asit salınımını arttırarak sindirimi kolaylaştırır” diye konuştu.

Zencefilin yüzde 3’ünü uçucu yağların oluşturduğunu ve tadını phenylpropanoid adındaki maddelerden aldığını aktaran Özgönül, “Bunun dışında zengin bir B3, B6 ve demir, kalsiyum, fosfor, sodyum, potasyum, magnezyum minerallerini içermektedir. Bunların dışında zencefil ayrıca leysin, treonin, triptofan, valin, fenilalanin gibi amino asitler içermektedir” dedi.

Karanfilin çok etkili bir antioksidan özelliğinin olması kanserden, solunum yolları hastalıklarına, saçlardan, tırnaklara kadar çok geniş bir alanda sağlığımızı korumak için hizmet ettiğini belirten Dr. Fevzi Özgönül, “Diş ağrımız varsa karanfil bize bu konuda da yardımcı olur” ifadelerini kullandı.

Özgönül, sözlerini şöyle noktaladı:

“Tarçın da glukoz emilimini yavaşlatan sindirim enzimlerini destekleyen bir yapıya sahiptir. Bu nedenle tarçın, insülinin etkinliğini 20 kat arttırabilir. Kullanıldığında şeker isteğini azaltır. Bu çayı akşam yemeğinden önce her gün içebilirsiniz ancak karabibere karşı hassasiyeti olanların bu çayı tüketmelerini önermiyorum.”

Karabiber çayı nasıl yapılır?

  • 6 adet tane karabiber
  • 2 adet  karanfil
  • 1 diş sarımsak
  • 1 çubuk tarçın
  • 1 çay kaşığı taze zencefil rendesi veya ½ çay kaşığı toz zencefil (dilerseniz ½ çay kaşığı bal)
  • 2-3 damla limon suyu

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu