Dünya

Sivil tahliyeye Rus füzesi

Ukrayna’nın Donetsk bölgesine bağlı Kramatorsk şehrinde sivillerin tahliyesinin yapıldığı tren garına Rus ordusunca düzenlenen füze saldırısında tahliye için treni bekleyen 5’i çocuk 50 sivil öldü, 100’den fazla sivil yaralandı.

Kramatorsk Valisi Pavlo Kyrylenko hesabından yaptığı paylaşımda, , 87 kişinin de yaralandığını duyururken çoğu kişinin ağır yaralı olduğunu açıkladı. Kyrylenko, saldırılara rağmen şehirden tahliyelerin devam edeceğini de söyledi. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy de saldırıyı kınadı. Instagram’da paylaştığı mesajda Zelenskiy, “Cephede karşımızda duracak gücü ve cesareti olmayanlar, dalga geçercesine sivilleri yok ediyor. Bu, sınırları olmayan kötülük. Eğer cezalandırılmazsa da asla durmayacak.” ifadelerini kullandı. Fotoğraflarda, saldırının ardından Kramatorsk tren istasyonunun aldığı zarar da görülebiliyor.

Kiev yönetimini üç günde değiştirme planları çökünce şehir savaşlarına yönelen Moskova, geçen ay öne çocukların bulunduğu sığınağı ardından da bir okulu vurdu. Askerlerin çekildiği Buça’da insanların elleri arkadan bağlanarak infaz edildiği görüntüler infial yarattı. Kramatorsk kentinde ise tahliye için kullanılan tren istasyonuna roket atıldı. Saldırıda 10’u çocuk 50 kişinin öldüğü bildirilirken Kremlin iddiaları yalanladı.

Moskova’nın Buça’da da inkar ettiği vahşet hem uydu hem telsiz kayıtlarıyla yalanlanırken Zelenskiy, istasyonun ‘Toçka-U’ füzesiyle vurulduğunu açıkladı. “Bu sınırı olmayan bir kötülük ve cezalandırılmazsa asla durmayacak” dedi. Batı’dan da sert tepkiler yükseldi. AB Konseyi Başkanı Charles Michel, yaptırımların genişleyeceğini kaydetti. İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss “Rusya ve Putin’den hesap soracağız” dedi.

GARDA FÜZELİ KATLİAM

Kiev’deki başarısızlıklarından sonra Rus güçleri Donbas’a taarruza hazırlanırken sivillere yönelik saldırılarına bir yenisini daha ekledi. Mariupol’de çocuk hastanesini, tiyatro binasındaki sığınağı bombalayan, Buça’da sokakta elleri bağlı şekilde sivilleri infaz eden Rus güçler dün doğudaki Karamatorsk kentinde binlerce sivilin tahliye için beklediği tren garını hedef aldı. Garın kalabalık olmasının nedeni Rus güçlerin kuzeydeki yenilginin ardından ülkenin doğusunda yeni bir saldırıya hazırlanmasıydı. Ukrayna’da trenlerin hala gidebildiği en doğu nokta ve ana tahliye merkezlerinden biri olan garda dün gerçekleşen füzeli saldırıda 10’u çocuk en az 40 sivil öldü, 100 civarında yaralı var. Saldırı sonrası tren garında yanlarında bavulları bulunan sivillerin ve gar görevlilerinin kan içinde yerde yattıklarına ilişkin görüntüler yürekleri dağladı. Ukrayna Demiryolları Genel Müdürü Oleksandır Kamişin, tren garına iki füzenin isabet ettiğini söylerken, Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Rusya’nın bilerek sivilleri hedef aldığını söyleyerek saldırıyı kınadı. Rusya Savunma Bakanlığı ise, füze saldırısının Ukrayna Silahlı Kuvvetlerince yapıldığını öne sürdü. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, tren garına fırlatılan füzeyi Rus ordusunun kullanmadığını söyledi.

Saldırı öncesi Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Donetsk bölgesindeki bazı tren istasyonlarında Ukrayna birliklerine gelen silahları ve Odessa’daki yabancı paralı savaşçı hazırlık merkezini vurduklarını açıklamıştı. Bu açıklama Rusya’nın doğuya taarruz öncesi Ukrayna’nın trenlerini hedef aldığını gösterdi. Zelenskiy, Telegram hesabından yaptığı açıklamada, “Binlerce sivil Ukraynalının tahliye edilmeyi beklediği Kramatorsk tren garını Toçka-U füzesiyle vurdular. Ruslar yöntemlerini terk etmiyor. Savaş alanında bize karşı koyacak güç ve cesaretten yoksun oldukları için sivillere saldırıyorlar. Bu, sınırı olmayan bir kötülüktür ve cezalandırılmazsa asla durmayacaktır” ifadelerini kullandı.

İngiltere Savunma Bakanlığı, Rus ordusunun Ukrayna’nın kuzeyinden tamamen çekildiğini; birliklerinin bir kısmının kuzeydeki komşu ülke Belarus’a çekildiğini duyurdu. Birliklerin diğer kısmı ise doğudaki Donbas bölgesinde savaşmak üzere yeniden konuşlandırıldı. Kuzeyde Rusların çekildiği bölgelerde çok sayıda cenazeye rastlanıyor ve yıkımın büyüklüğü ortaya çıkıyor. Buça’daki cenazelerin ardından Borodyanka’da da çok sayıda harabeye dönmüş bina ve enkazlarda cenazelere rastlanıyor. Şehirde dün enkaz altından 25 ceset daha çıkarıldı.

DÜNYADAN YENİ YAPTIRIM YAĞMURU

* İngiltere, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un kızlarını yaptırım listesine ekledi. Putin’in kızları Katerina Vladimirovna Tikhonova ve Maria Vladimirovna Vorontsova ile Lavrov’un kızı Yekaterina Sergeyevna Vinokurova hakkında seyahat yasağı ve mal varlığı dondurma kararı verildi.

* Avrupa Birliği, “Rusya ekonomisini zayıflatmak için” yeni yaptırımlar açıkladı: Rusya kömürünün her türlüsüne ithalat yasağı. Dört Rus bankasının mal varlıklarının dondurulması ve transfer yasası. Rusya ve Belarus yol nakliye operatörlerinin AB ülkelerinde çalışması yasağı. Rusya’yı tedarik anlaşmalarından çıkarma.

* ABD Hazine Bakanlığı, Rusya devletine ait iki şirketi daha kara listeye aldı: Biri dünyanın en büyük elmas maden şirketi Alrosa, diğeri de gemi inşa eden United Shipbuilding Corp. Bu şirketlerin ABD mali sistemine erişimi yasaklandı.

* Dünyanın üçüncü büyük kömür ithalatçısı Japonya da Rusya’dan kömür ithalatını durdurmayı planladığını açıkladı.

SLOVAKYA S-300’LERİNİ UKRAYNA’YA GÖNDERDİ

Slovakya Başbakanı Eduard Heger dün yaptığı açıklamada, ülkesindeki S-300 hava savunma sistemlerinin Ukrayna’ya gönderildiğini açıkladı. Heger, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Ukrayna’nın yardım talebi üzerine Slovakya’nın S-300 hava savunma sistemi Ukrayna’ya bağışlandı. Ancak bu Slovakya’nın Ukrayna’daki silahlı çatışmanın bir parçası olduğu anlamına gelmiyor” ifadelerini kullandı. Avustralya da, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’nin geçen hafta yaptığı talebin ardından Ukrayna’ya hediye ettiği 20 zırhlı araçtan üçünü ülkeye gönderdi. Güçlü şekilde zırhlandırılmış Bushmaster araçları hem askerleri transfer etmek hem de sivilleri tahliye etmek için kullanılacak; saldırı amaçlı kullanılamayacak. Avustralya, 142 milyon dolarlık askeri ve insani yardım sözü vermiş ve Rusya’daki bazı isimlere yaptırım uygularken petrol ithalatına son vermişti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu