Yaşam

Kürt öğrencilerin saldırıya uğradığı Karaman’da, Valilik’ten açıklama…

Karaman’da, “Karamanoğlu Mehmetbey Ülkücüleri” isimli bir grup, Kürtçe müzik dinleyip halay çeken öğrencileri darp ederek öğrencilerin sosyal medya hesaplarından “Ahlaksızca davranışımız nedeniyle mukaddes Türk halkından özür dileriz” mesajını paylaştı.

Öğrencilerin saldırıya uğramasının ardından Karaman Valiliği’nden açıklama yapıldı. Açıklamada öğrencilerden birinin velisinin CİMER’e şikayette bulunması nedeniyle soruşturma başlatıldığı bildirildi. 

Saldırganların okul dışından geldiği ifade edilen açıklamada, “Halaya katılan öğrencilerin halay görüntülerini sosyal medya üzerinden paylaşmaları üzerine gece 24.00 civarında yurt öğrencisi olmayan 10-15 kişilik bir grup yurt önüne gelmiştir. Yurt müdürü ve yurt güvenlik memurlarının polise haber vermeleri üzerine, grup polis memurları tarafından herhangi bir olaya mahal vermeden dağıtılmıştır. Açıkça görüldüğü üzere yurt içerisinde herhangi bir olay veya problem yaşanmamıştır” denildi.

Daha sonra bir velinin şikayeti üzerine soruşturma başlatıldığını bildiren Valiliğin açıklamasında, “7 Nisan 2022’de Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu tarafından yapılan açıklamaya kadar Valiliğimiz veya Karaman Cumhuriyet Başsavcılığına öğrencilere baskı yapıldığına dair bir başvuruda bulunulmamıştır. Ancak Sayın Milletvekilinin açıklaması ve öğrencilerden birinin abisi tarafından CİMER’e başvuru yapılması üzerine adli soruşturma başlatılmıştır” ifadeleri yer aldı.(AA)

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu