Kültür & Sanat

Şırnak’ta 3 asırlık ziyaret geleneğine binlerce kişi katıldı

Şırnak’ta, Cudi Dağı eteklerindeki Balveren Mezarlığı’nı, yaklaşık 300 yıldır olduğu gibi ekim ayının ilk perşembe gününde Türkiye’nin dört bir yanından binlerce kişi ziyaret etti. Edilen duaların ardından dev kazanlarda pişirilen yemekler, metrelerce uzunluğundaki sofralarda ikram edildi.

Türkiye’nin farklı şehirlerinde yaşayan Şırnaklılar, her yıl gerçekleştirdikleri geleneksel mezarlık ziyareti için bu yıl da Balveren (Gundikê Meli) beldesinde buluştu.

Yaklaşık 3 asırdır ekim ayının ilk perşembe günü, Cudi Dağı eteklerinde bulunan Balveren Mezarlığı’nda yapılan etkinliğe katılanlar, duaların ardından kazanlarda pişirilerek, metrelerce uzunluktaki softalarda ikram edilen yemekleri yedi.

Çevre köylerden, diğer iller, Kürdistan Bölgesi’nden ve yurt dışından gelenlerle birlikte yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı etkinlikte kurbanlar kesildi, Kur’an-ı Kerim okunup, dua edildi.

Her yıl Ekim ayının ilk Perşembe gününde gerçekleştirilen ziyarette, ailelerin pişirdiği yemekler 100 metre uzunluğundaki sofralara dizildi. Yaklaşık 5 bin kişinin yaşadığı beldenin binden fazla hanesinden gelenler, aynı sofrada buluşurken, mezar başında dualar edilip, mezarlıklar onarıldı, ölülerin hayrına çocuklara şekerler dağıtıldı. Köye ilk yerleşen ve imamlık yaptığı iki köy arasına ev inşa edip, yerleşen Mele Derweş’in, geleneğin başlatıcısı olduğu belirtiliyor.

300 yıldır sürdürülen gelenekte, Kurbanlar kesilip ölülerin harına dağıtılıyor. Kırgınlar, küsmüşleri bugünlerde barıştırılıyor. Öğle saatinde toplanıp, beraber namaz kılınıyor. İmamlar vaaz veriyor. Dualar ediliyor. 7’den 70’e herkes herkes burada istişare içinde. Balverenliler birlik ve beraberlik içinde bir gün geçiriyorlar.

Etkinliğe katılan Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdurrahim Alkış, ata ve dedelerinden kalma manevi mirasın devam ettirmek için toplandıklarını ifade ederek, şöyle konuştu:

“Gerçekleştirdiğimiz bir Zev Etkinliği, Mele Derveş Zevi diye bilinen bir etkinlik. 300 yılı aşkındır bu etkinlik kutlanıyor. İnsanlar hem bedenen hem manen bir varlığın mirasçılarıdır. Bütün Balveren beldesinin ahalisi, yurt dışında ve şehir dışında olan vatandaşlarımız da gelir. Burada Kur’an-ı Kerim merkezli bir etkinlik yaparlar. İlk önce hatimleri indirip vefat eden babaların, dedelerin ruhlarına ithaf edilir. Şimdiye kadar bu etkinliğin sosyolojik olarak çok fayda sağladığını görüyoruz. Hem manevi hem maddi açıdan güzel bir etkinlik. Devamının sağlanması gerekir diye düşünüyorum. Bunun benzeri etkinlikler yöredeki pek çok köy ve beldede bulunuyor. Ama bunların önemli bir kısmı maalesef kaybedildi. Şükürler olsun ki burada bu etkinlik hiç kesintiye uğramadı. Sürekli ihya edildi. Bu bir Kadiriye tarikatının etkinliği. 1600’lü yıllarda bu bölgeye gelen Pir Ezdin adında bir zat bölgede irşat faaliyetlerinde bulunmuş, bu irşat faaliyetinin unutulmaması için de bu ve benzeri faaliyetler hep düzenlene gelmiştir” dedi.

Yaklaşık 300 yıldır, çevre köylerde yaşayanların da katıldığı Balveren mezarlığı ziyaretinde Kur’an-ı Kerim okunup, dua ediliyor. Öğle saatinde toplanıp, beraber namaz kılınıyor. İmamlar vaaz veriyor. Ziyarette, ailelerin pişirdiği yemekler 100 metre uzunluğundaki sofralara diziliyor. Yaklaşık 5 bin kişinin yaşadığı belde de insanlar aynı sofrada buluşurken, mezar başında dualar edilip, mezarlıklar onarılıp, ölülerin hayrına çocuklara şekerler dağıtılıyor. 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu