Politika

Selvi’den Erdoğan’a Diyarbakır eleştirisi: ‘Haklılar’

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, AKP’nin Diyarbakır’da bir süredir siyaset üretmediğini belirterek, kanaat önderlerinin “anadil” talebinde bulunduğunu söyldedi.

Selvi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Bartın’daki maden patlaması öncesi planlanan Diyarbakır ziyaretini takip etmek için gittiği şehirdeki izlenimlerini yazdı:

Selvi; “Erdoğan, her vakit gönül lisanıyla konuştu Diyarbakırlılarla. Gönül lisanı gerekli fakat yetmiyor. Fakat bu kere yeni bir dokunuş bekleniyor. Zira AK Parti bir müddettir bölgede siyaset üretmiyor. Siyaseten bu boşluğu doldurmuyor. Bölgenin Ankara’daki temsiliyeti yok denecek kadar azalmış durumda. Diyarbakır’da bu çok farklı değerlendiriliyor. Diyarbakır’ın kanaat liderleriyle konuştuğunuzda onlar anadil diyor, öteki bir şey demiyorlar. Haklılar. Bir devirler Kürt sorunu ismine 32 başlık sıralardık. Artık bu, bir iki başlığa inmiş durumda. Fakat Kürt problemiyle ilgili olarak anadil de dahil olmak üzere konuşulacak o kadar başlık, yapılacak o kadar hoş işler var ki… Erdoğan, Türk siyasetinde bu mevzuda en büyük bedeli ödemiş, en büyük adımlar atmış bir başkan. O nedenle Erdoğan’dan beklenti büyüktü aslında.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu