Politika

Orhan Miroğlu: ‘PKK, Selahattin Demirtaş’ın ipini çekti, bir daha dönüş olmaz’

AKP’li Orhan Miroğlu, katıldığı TV programında,”Selahattin Demirtaş ve PKK arasındaki tartışmayı ciddiye almak gerek” ifadelerini kullandı.

Eski AKP Mardin Milletvekili ve AKP MKYK Üyesi Orhan Miroğlu 24 TV’de Esra Elönü’nün sunduğu programa katıldı. Esra Elönü’nün sorularını yanıtlayan AKP’li Miroğlu; “Bugün PKK ona diyor ki ‘sen bir hiç’sin. Hatta münafıksın dediler. Devletin bize baktığı gibi bakıyorsun diye bunu söylediler… HDP’nin oylarını 6’lı Masa’nın hepsi istiyor. Bu oyları istemenin verdiği stratejik yükümlülük Kılıçdaroğlu’ndadır. Aslında PKK ve Selahattin Demirtaş arasındaki çatışma, 6’lı Masa’nın stratejisini çökerten bir çatışma oldu. Nasıl sonuçlanacağını göreceğiz ama ben tekrar başa dönüleceği kanaatinde değilim. Demirtaş’ın ipi çekildi gibi geliyor, bir daha geri dönüş olmaz” diye konuştu. 

Miroğlu açıklamasına şöyle devam etti:

“Demirtaş içerideyken, ‘bağrımıza taş basacağız ama CHP adaylarına oy vereceğiz’ demişti. Bana göre CHP’nin aldığı metropol şehirlerden önemli bir kısmı HDP’nin oylarıdır. Aynı şeyi 2023’te HDP seçmenine yaşatmak istiyorlar. 

Selahattin Demirtaş ve PKK arasında olan bu karşılıklı tartışmayı ciddiye almak gerekiyor. Bunun seçimlere yansıyacağını düşünüyorum. 7-8 ay var seçimlere, bu süreçte HDP’de beklenmedik gelişmeler olabilir. Selahattin Demirtaş’ın desteklenmesi yoluyla PKK’ya karşı bir tavır da görebiliriz ama tersi de olabilir. Bu kolay olacak bir şey değil. HDP’de siyaset yapan insanların PKK’ya karşı böyle bir tavır koyma ihtimali çok zayıf. Bu ihtimali güçlendiren şey bence 6’lı Masa’dır. CHP bunu kendi meselesi gibi görüyor artık. CHP’nin 6’lı Masa’daki en güçlü kartı Demirtaş kartıydı, şimdi bu kart sarsılmış oldu. Dolayısıyla CHP’nin siyasi itibari bir çizik yedi. Bu çiziği PKK daha derinleştirebilir. Derinleştirdiği zaman da HDP oylarına kim sesini iyi duyurabilirse HDP seçmen sağduyuya kulaklarını açabilir. Bunu çok güçlü bir ihtimal olarak görüyorum.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu