Makaleler

Selvi: Erdoğan-Esed görüşmesinden sonra Suriyeli sığınmacıların ülkelerine dönüşünün hızlanması bekleniyor

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi bugünkü ”Esed ve Sisi ile görüşme ve kara harekâtı ne zaman” başlıklı yazısında, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile görüşme sinyali vermesi sonrası “Erdoğan-Esed görüşmesinden sonra Suriyeli sığınmacıların ülkelerine dönüşünün hızlanması bekleniyor” dedi. 

Selvi, “Suriye ile doğrudan görüşüyoruz. İran ya da Rusya üzerinden mesaj verildiği yönündeki haberler doğru değil. Suriye rejimi ile görüşmeler bir süredir istihbarat servislerinin üzerindeki noktalara kadar yükselmiş durumda. Esed’le 2023 seçimleri öncesinde görüşme bekleniyor. Sisi için futbol diplomasisi yöntemi kullanılmıştı. Esed’le görüşme Putin diplomasisi çerçevesinde yapılabilir” ifadesini kullandı. 

Selvi, Erdoğan ile Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi’nin ikinci görüşmesinin fazla gecikmeden yapılacağını da belirterek, “Ama bu kez üçüncü bir ülkede değil, Ankara ya da Kahire’de görüşebilirler. Sisi’nin Türkiye’yi, Erdoğan’ın Mısır’ı ziyareti söz konusu olabilir. İki ülke arasında anlaşmalar imzalanması gündemde. Erdoğan ile Sisi’nin tokalaşması dahi Yunanistan’ı panikletmeye yetti. Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias 24 saat içinde soluğu Kahire’de aldı. İkili anlaşmalar imzalandığında herhalde kalp krizi geçirirler” yorumunu yaptı. 

Yazının tamamı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu